Propozycje MEN. Co resort zaoferował nauczycielskim związkom?

0
275
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej

Dodatek dla stażystów rozpoczynających pracę w zawodzie i porządek z tzw. godzinami pokarcianymi – takie m.in. propozycje ma dla nauczycieli MEN.

Nauczycielskie związki zawodowe nie zgadzają się na zaproponowaną przez MEN podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości od 121 zł do 166 zł i grożą strajkiem.

„Jesteśmy umówieni na dalsze rozmowy, które zaplanowane zostały na 22 stycznia. Do środy, 16 stycznia czekamy na pisemną odpowiedź związków dotyczącą przedstawionych przez MEN propozycji” – poinformowała minister edukacji Anna Zalewska. „Zaproponowaliśmy dodatek dla nauczycieli stażystów rozpoczynających pracę w zawodzie „Stażyści na START”. Uporządkujemy sytuację z tzw. godzinami pokarcianymi. Chcemy, aby każdy nauczyciel posiadający wyróżniającą ocenę pracy, otrzymywał co miesiąc dodatkowe pieniądze” – wyliczała.

Podczas czwartkowego spotkania w CPS „Dialog” minister edukacji zaproponowała przedstawicielom związków zawodowych, że każde zajęcia dodatkowe będą płatne. Oznacza to, że w ramowych planach nauczania zwiększona zostanie liczba godzin do dyspozycji dyrektora.

MEN zaproponował również stronie związkowej, aby o dodatek za wyróżniającą pracę mogli ubiegać się wszyscy nauczyciele, bez względu na stopień awansu zawodowego.

Kolejną propozycją był bardziej przejrzysty i zachęcający do pracy w zawodzie młodych nauczycieli program gratyfikacji finansowej „Stażyści na START”.

„Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja finansowa nauczycieli zaczynających pracę w zawodzie wymaga dodatkowego wsparcia. W związku z tym zaproponowaliśmy stronie związkowej podjęcie rozmów, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom najmłodszej grupy zawodowej nauczycieli” – informuje MEN w komunikacie.
Resort chce też, aby co roku związki zawodowe określały regulaminy dodatków płacowych nauczycieli – wysokość stawek dodatków (art. 30 Karty Nauczyciela).

Ponadto Instytut Badań Edukacyjnych ma zaprosić do szerokiej debaty ekspertów, którzy będą mieli za zadanie uproszczenie systemu biurokracji w polskiej szkole, a także odniesie się w szerokiej debacie społecznej do kwestii uproszczenia systemu wynagradzania nauczycieli.

Według MEN szacunkowe koszty spełnienia postulatów „Solidarności” wyniosą 6,5 mld zł, ZNP – 14,9 mld zł, a Forum Związków Zawodowych – 17,7 mld zł.

Resort przypomina, że począwszy od kwietnia 2018 roku rozpoczęło wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. Kontestowana przez związki 5-procentowa podwyżka od 1 stycznia 2019 roku jest jednym z etapów tego planu. Za rok pensje mają wzrosnąć o kolejne 5 proc.

Źródło: MEN/PAP

BRAK KOMENTARZY