POKRZYWA NIE PARZY – warsztaty zielarskie w Oranżerii Kultury

0
1768

W kolejny „Wieczór Czwartkowy” w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbyły się rodzinne warsztaty zielarskie POKRZYWA NIE PARZY – POKRZYWĘ SIĘ WARZY. 

Nie za górami, nie za lasami, ale tuż obok Lidzbarka Warmińskiego… I wcale nie tak dawno, bo 9 lat temu. Podobnie jak wiele bajek, rozpoczęła się opowieść o „Zielarskiej Wsi Blanki”.

Wieś jest położona nad malowniczym jeziorem Blanki. W okolicy dużo zieleni, lasów i łąk, pełnych polnych kwiatów i ziół. Ale wioska tematyczna nie powstała od razu – wszystko zaczęło się od pomysłu i zainteresowań zielarskich kilku mieszkanek wsi, które w 2011 roku założyły nieformalną grupę “Klub Babki Zielarki”. Szybko posypały się wyróżnienia, nagrody, ale zaczęła się też ciężka praca mieszkańców. Dziś wioska jest znana i odwiedzana, również przez gości z zagranicy.

O tym opowiadały przedstawicielki ze Stowarzyszenia „Babki Zielarki”, 18 lipca, podczas warsztatów zielarskich „Pokrzywa nie parzy – pokrzywę się warzy”. Co można przygotować z pokrzywy? Co najmniej kilka dań obiadowych, lemoniadę, syropy, słodką galaretkę a nawet tort! A jak smakuje zupa pokrzywowa? Podczas spotkania, taką zupę degustowało kilkadziesiąt osób i… wszyscy czują się dobrze! Kosztowano też domową drożdżówkę z dżemem truskawkowym z kwiatami czarnego bzu. O zastosowaniu różnych ziół i chwastów w kuchni i medycynie opowiadała Lucja Kuczyńska, która jest również sołtysem wsi Blanki i radną Gminy Lidzbark Warmiński. Ta niezwykle energiczna kobieta, pełna zapału, wręcz zaraża swoją pasją. Przy jej pomocy można było przygotować syrop z tymianku lub równie aromatycznej macierzanki. Uczestnicy warsztatów byli żywo zainteresowani tematyką spotkania. Okazało się, że w naszym mieście jest wiele osób, które również uprawiają i zbierają zioła. Była więc okazja do wymienienia się przepisami i żywych dyskusji. Miłą niespodziankę sprawiła pani Bożena Bąk, obdarowując zielarki własnoręcznie skomponowanymi bukietami – oczywiście z ziół!

Aromat ziół wypełnił całą salę, a po przepisy zawsze można sięgnąć do zielarskich książek, których w lokalnej bibliotece jest wiele. Warsztaty odbyły się w ramach projektu LIDZBARSKI ZIELNIK ARTYSTYCZNY.

BRAK KOMENTARZY