Podsumowanie akcji BohaterON

0
608

24 października 2018r. podsumowano tegoroczna kampanię społeczną BohaterON – włącz historię! w Olsztynie. Akcję zorganizowano w dwóch olsztyńskich szkołach – Szkole Podstawowej nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie.

Finał ogólnopolskiej kampanii zaprezentowany został podczas nagrania „na żywo” w gościnnych progach XI LO. Wydarzenie zostało przygotowane przez nauczycielkę historii p. Ewę Mieszczyńską. Celem kampanii jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie symbolicznej kartki BohaterON. I tak też uczynili uczniowie obu szkół.
Oto efekt współpracy obu szkół, zuchów, harcerzy, przedszkolaków:
– akcja 2018 – to 687 wypisanych i wysłanych kartek dla powstańców warszawskich,
– akcja 2017 – to 470 kartek dla powstańców warszawskich.
Kartki w wersji tradycyjnej lub online można było wypisywać w terminie od 1. sierpnia do 2. października, łącznie przez 63 dni, czyli przez tyle czasu, ile trwało Powstanie Warszawskie. Najpierw jednak należało zapoznać się z biogramami uczestników wydarzeń 1944r. Osobiste życzenia i pozdrowienia dla powstańców warszawskich kierowała nie tylko młodzież i uczniowie klas starszych szkoły podstawowej, ale także młodsze dzieci. Wykonane przez nich ich własnoręcznie kartki trafią wkrótce do pięciu powstańców warszawskich, byłych więźniów Kl Stutthof – bohaterów tegorocznej akcji: p. Marii Kowalskiej „Myszki”, p. Barbary Braun „Białej Basi”, p. Edwarda Andersa, p. Piotra Łubieńskiego „Andrzeja” i p. Marka Dunin-Wąsowicza „Jack’a”.
Licealiści z XI LO wspólnie z uczniami SP nr 33 pisali pocztówki, listy do powstańców warszawskich, byłych więźniów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthof w Sztutowie oraz pakowali przygotowane kartki. Dnia 25.10.2018r. koperty zostały wysłane do Muzeum Stutthof, którego pracownicy przekażą słowa pamięci i podziękowania bezpośrednio powstańcom.

BRAK KOMENTARZY