Olsztyński Budżet Obywatelski 2017

0
2726

Już po raz czwarty zrealizowany został Olsztyński Budżet Obywatelski. Inwestycje, które zostały wybrane przez mieszkańców mają zostać zrealizowane do 31 grudnia 2017 roku.

Idea oparta była na konsultacjach społecznych, które miały sprawić, że mieszkańcy Olsztyna mogą decydować o tym na co wydawane jest część pieniędzy z budżetu miasta. Limit wartości Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 został powiększony i wyniósł 3 730 000 złotych.

Maksymalna wielkość projektu zintegrowanego wynosiła 300 000 złotych, natomiast projektu osiedlowego 110 000 złotych. Warto także dodać, że na trzech osiedlach zwycięskie  projekty nie wyczerpały puli środków przeznaczonych do wykorzystania. Były to projekty na osiedlu nad Jeziorem Długim, Nagórkach i Pieczewie.

Po raz pierwszy odkąd istnieje Olsztyński Budżet Obywatelski powołana została Rada Partycypacyjna, w której skład weszli przedstawiciele 22 działających w Olsztynie rad osiedlowych. Głównym zadaniem Rady jest nadzór nad realizacją zwycięskich projektów.

W 2016 roku do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego wpłynęły 172 wnioski, ale 30 z nich nie przeszło procesu weryfikacyjnego. Głosowanie na projekty rozpoczęło się 8 września, a zakończyło 18 września. Oddano rekordową liczbę 25 687 głosów z czego 10 572 głosy na projekty zintegrowane, a 15 115 na projekty osiedlowe. Oczywiście projekty osiedlowe cieszyły się większym zainteresowaniem, ponieważ mieszkańcy chcą mieć wpływ na to co dzieje się na ich osiedlu.

Jeżeli o chodzi o zwycięskie projekty, to wybrano do zrealizowania cztery projekty zintegrowane – Plażę na jeziorem Skandia oraz drogę dojazdową do plaży, Rap Festiwal II, budowę boiska wielofunkcyjnego do realizacji zajęć sportowych oraz budowę ciągu pieszego wraz z dopuszczonym ruchem rowerowym w dolinie Łyny, a także zatokę autobusową w ciągu ulicy Iwaszkiewicza.

Wśród projektów osiedlowych największym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszyły siłownie plenerowe. Takie siłownie powstaną na Osiedlu Podleśna, Jarotach, Osiedlu Mazurskim czy Nagórkach. Natomiast na Osiedlu Wojska Polskiego zmodernizowana zostanie siłownia, która już powstała już wcześniej.

W poprzednich latach podczas Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowanych zostało 70 inwestycji.

 

BRAK KOMENTARZY