Kulturalnie i aktywnie w miasteczkach Cittaslow

0
2798

Podczas Tygodnia Cittaslow (19-25 września) miasteczka należące do ruchu spod znaku ślimaka przybliżają mieszkańcom ideę miast „dobrej jakości życia”. A że najlepiej edukować przez zabawę i ruch, wiele wydarzeń związanych jest z aktywnym wypoczynkiem. Tydzień Cittaslow wypełnią także festyny, zabawy miejskie oraz koncerty. 

Tydzień Cittaslow upłynie pod znakiem imprez kulturalnych i plenerowych. Festyn w historycznym centrum miasta w niedzielę (25 września) zorganizuje Lidzbark Warmiński. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. Już w piątek o godz. 17.00 na zamku biskupów warmińskich odbędzie się wykład Andrzeja Gołębnika na temat badań archeologicznych w mieście.

Sobotę (24 września) mieszkańcy Dobrego Miasta spędzą aktywnie. Trening biegowy, rajd rowerowy i spływ Łyną rozruszają miasto przed niedzielnym wydarzeniem „Ekotworzenie”. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00. Na starszych i młodszych czekają inscenizacje i pokazy ekologiczne, warsztaty, a nawet parada z afrykańskimi bębnami. Miejscowość ogłosiła też konkurs na tworzenie instrumentu muzycznego z surowców wtórnych.

„Ekotworzenie” to propozycja Dobrego Miasta skierowana do całych rodzin
„Ekotworzenie” to propozycja Dobrego Miasta skierowana do całych rodzin

Weekend zapowiada się ciekawie także w Ornecie. W niedzielę (25 września) w mieście staną stoiska różnorodności. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na pocztówkę Cittaslow i ślimaczy strój. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w animacjach i grze miejskiej, a także posłuchać koncertu. W ramach Tygodnia Cittaslow ogłoszone zostały także konkursy plastyczne i filmowe.

Na kulinarne świętowanie Tygodnia Cittaslow zdecydował się Lidzbark-podczas niedzielnego Święta Kapusty w Dłutowie w gminie Lidzbark nie zabraknie akcentów związanych z Cittaslow: gier, konkursów, występów muzycznych. Najmłodsi mieszkańcy miasta swoje artystyczne talenty rozwiną podczas pleneru malarskiego już w piątek (23 września). Wieczorem tego samego dnia odbędzie się koncert zespołu „Ruch Wolnych Myśli”.

Najmłodsi poznają ideę Cittaslow podczas specjalnych lekcji
Najmłodsi poznają ideę Cittaslow podczas specjalnych lekcji

Turniej rycerski to sobotnia atrakcja Działdowa. W niedzielę mieszkańcy wsiądą na rowery. Jesienny Rajd Rowerowy rusza o godz. 14.00. Dzieci ucieszy widowisko „Wilk i Zając”. W Lubawie w niedzielę odbędzie się festyn „Witaminowe Cittaslow”. Impreza rozpocznie się o godz. 14.00. Festyn Cittaslow w niedzielę odbędzie się także w reszelskim amfiteatrze. Tego samego dnia atrakcje dla dzieci przygotowało Centrum Kultury i Aktywności Lokalnych w Bisztynku.

Kawaleryjskie Zakończenie Lata w parku miejskim to z kolei sobotnia propozycja Biskupca. Impreza rozpoczyna się o godz. 11.00 wjazdem kolumny kawaleryjskiej do miasta. Spektakl ognia i światła w wykonaniu grupy Flash Zone zawita do Gołdapi. Impreza odbędzie się w niedzielę. Tego dnia na wyjątkowy koncert finalizujący obchody Tygodnia Cittaslow zaprasza Ryn – wystąpi Jarosław Chojnacki.

Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego
Gustaw Marek Brzezin,marszałek województwa warmińsko-mazurskiego

W Barczewie Tydzień Cittaslow rozpocznie turniej piłkarski dla najmłodszych „Graj z Feliksem” (24 września). Miasto przygotowało również muzyczną niespodziankę. Będzie to koncert Pawła Izdebskiego (1 października). Koncert odbędzie się w ramach akcji „Oddech Sztuki”. 28 i 29 września odbędą się z kolei warsztaty z malarzem Dieterem Lubczykiem, a w sobotę (1 października) wystawa jego prac.

Tydzień Cittaslow to nowa inicjatywa międzynarodowego stowarzyszenia miast Cittaslow. Służyć ma przybliżeniu mieszkańcom miasteczek idei przyświecających ruchowi Slow, czyli promowania kultury „dobrego życia” i gościnności, dbałości o środowisko i lokalne tradycje. W ostatnich dniach w placówkach edukacyjnych odbywały się lekcje i zajęcia artystyczne dla dzieci ukazujące ważne tematy związane z Cittaslow.   

Więcej informacji o wydarzeniach miast w ramach Tygodnia Cittaslow znajduje się na oficjalnych stronach miast członkowskich.

BRAK KOMENTARZY