Kilka nieścisłości. Kształtowanie wynagrodzeń nauczycieli okiem Związku Miast Polskich

0
676

To nie samorządy decydują o płacach nauczycieli – podkreśla Związek Miast Polskich, odnosząc się do wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa edukacji.

Zarząd Związku Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie wynagrodzeń nauczycieli na tle finansowania oświaty w Polsce.

Według ZMP Anna Zalewska, szefowa MEN przekazuje nieprawdziwe informacje na temat finansowania oświaty. „Minister Edukacji bagatelizuje skalę niedofinansowania zadań oświatowych objętych subwencją i postępujący wzrost dopłat JST do subwencji, a także nie uwzględnia wzrostu płac nauczycieli w przedszkolach” – wskazuje ZMP w stanowisku.

Zdaniem ZMP szefowa MEN twierdzi, że w ciągu dwóch lat (2016 i 2017) dochody samorządów z udziału w PIT-cie wzrosły o 6 mld zł, więc mogłyby one dołożyć do oświaty, ale “zapomina, że w ciągu tych samych dwóch lat wydatki samorządów na oświatę wzrosły o 7 mld zł”.

Zarząd ZMP odniósł się także do wypowiedzi minister Zalewskiej, w których sugerowała, że to samorządy decydują o płacach nauczycieli. „Wynikają one z przepisów Karty nauczyciela i rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, uzgodnień dotyczących wysokości podwyżek płac prowadzonych bez udziału samorządów terytorialnych oraz – ostatecznie – z wielkości środków kierowanych do samorządów z budżetu państwa” – wyliczają samorządowcy.

Zdaniem ZMP Anna Zalewska “lekceważy fakt, że już w 2017 roku zaniżono samorządom kwotę bazową, stanowiącą podstawę do wyliczania skutków podwyżek płac o 600 mln zł, co w kolejnych latach zwielokrotnia skalę niedoszacowania środków przekazywanych samorządom na płace nauczycieli”.

Samorządowcy uważają, że szefowa MEN błędnie twierdzi, że zmiany w systemie oświaty, wprowadzane od 2016 r., generują niewielkie koszty, na które rząd przeznacza dodatkowe środki. „Są one wielokrotnie niższe niż realne potrzeby” – czytamy w stanowisku.

Związek Miast Polskich podkreśla, że oczekiwania nauczycieli dotyczące wzrostu ich wynagrodzeń są słuszne i apeluje do związków zawodowych o wspólną walkę o odpowiedni poziom finansowania oświaty z budżetu państwa.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY