Spotkanie w Centrum Dialogu Międzykulturowego „Dom Mendelsohna“. Młodzież z Europy gości na Warmii i Mazurach.

0
2268

W czwartek 3 września o godz. 9 w Centrum Dialogu Międzykulturowego „Dom Mendelsohna“ w Olsztynie odbędzie się uroczysta inauguracja Drugiego Dialogu Młodzieży Morza Bałtyckiego (2nd Baltic Sea Youth Dialogue) – warsztatów  edukacyjnych, w których bierze udział 50 młodych ludzi z 19 krajów.

W panelu dyskusyjnym otwierającym warsztaty poza marszałkiem uczestniczyć będą również: Kornelia Kurowska, prezes Fundacji Borussia, Grzegorz Poznański, zastępca dyrektora departamentu polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Hans Zillikens, dyrektor wydziału ds. Europy Północnej w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jan Lundin, dyrektor generalny Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz Thomas Paulsen, członek zarządu Fundacji Körbera. Opowiedzą m.in. o tym, co dla nich oznacza „mała ojczyzna“, a także o potrzebie dialogu i porozumienia w Europie XXI wieku.

Drugi Dialog Młodzieży Morza Bałtyckiego potrwa do 9 września. Uczestnicy pochodzą z krajów członkowskich Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz krajów posiadających status obserwatora w Radzie. Są to młodzi ludzie w wieku od 16 do 19 lat z Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Izraela, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Program warsztatów koncentruje się na wpływie, jaki II wojna światowa i przemiany w powojennej Europie, miały na kształtowanie się tożsamości regionalnej obecnych mieszkańców Warmii i Mazur. Podczas wykładów, dyskusji, spotkań i wizyt studyjnych goście zapoznają się z problematyką przesiedleń, integracji w nowym miejscu osób o różnym pochodzeniu i tradycjach. Warmia i Mazury zostaną przedstawione jako jeden z subregionów Morza Bałtyckiego. Swoje przemyślenia i nowo zdobytą wiedzę młodzież wykorzysta do stworzenia multimedialnej prezentacji „Regional Eye”, którą będzie można obejrzeć 8 września w Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” (Tartak Raphaelsohnów).

Drugi Dialog Młodzieży Morza Bałtyckiego został zainicjonowany przez Fundację Körbera i Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego. Partnerem projektu jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, a jego realizatorem – Fundacja Borussia. Wydarzenie zostało włączone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do kalendarza polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku w Estonii i w Rosji.

BRAK KOMENTARZY