Sąd rozpozna apelacje w sprawie tragicznego wypadku na ul. Bałtyckiej w Olsztynie

0
270

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył na 23 stycznia 2024 r. termin rozprawy odwoławczej w sprawie kierowcy oskarżonego o spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginęło rodzeństwo w wieku 23 i 25 lat.

Do VII Wydziału Karnego Odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłynęły dwie apelacje od wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji w sprawie Zbigniewa G. oskarżonego o spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginęły dwie osoby. Apelacje złożyli obrońcy oskarżonego.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył termin rozprawy odwoławczej w tej sprawie na dzień 23 stycznia 2024 r. na godz. 9 (sala 424).

Sprawa dotyczy wypadku, do którego doszło wieczorem 11 listopada 2021 r. w rejonie skrzyżowania ulic Bałtyckiej i Rybaki w Olsztynie.

-Sąd Rejonowy w Olsztynie w wydanym w dniu 7 września 2023 r. wyroku przyjął, że Zbigniew G. umyślnie naruszył wówczas zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym – przypomina Adam Barczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie. – Oskarżony, kierując audi A8, co najmniej trzykrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość na tym odcinku drogi, w terenie zabudowanym, poruszając się ze średnią prędkością 174 km/h.

Barczak dodaje, że w ocenie sądu, oskarżony tym sposobem uniemożliwił kobiecie kierującej samochodem audi A6 “bezpieczne wykonanie prawidłowo rozpoczętego manewru zmiany kierunku jazdy, dokonanie przez nią oceny prędkości, z jaką z naprzeciwka poruszał się kierowany przez niego pojazd oraz ustąpienie mu pierwszeństwa przejazdu”.

W rezultacie Zbigniew G. spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego z bardzo dużą siłą uderzył w bok samochodu osobowego Audi A6. W następstwie tego wypadku zginęła kobieta kierująca Audi A6 oraz jej pasażer, przy czym, jak ustalił Sąd, Zbigniew G. po spowodowaniu tego wypadku uciekł z miejsca zdarzenia.

Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał za to Zbigniewa G. na karę 11 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Ponadto, od oskarżonego na rzecz oskarżycieli posiłkowych (brata i rodziców ofiar wypadku) zostały zasądzone nawiązki w kwocie po 10 tys. zł. Oskarżony został obciążony również kosztami sądowymi.

BRAK KOMENTARZY