Rządowy raport ws. koronawirusa – stan przygotowań w liczbach

0
644

11 laboratoriów gotowych do badania 1200 próbek na dobę, 79 oddziałów, w których jest ponad 2900 łóżek zakaźnych, 365 podmiotów leczniczych we wszystkich województwach w stanie podwyższonej gotowości – tak wygląda w liczbach stan przygotowań na ewentualną epidemię koronawirusa w Polsce.

To, że nowy koronawirus pojawi się w Polsce, jest pewne; ważne, jak na to zareagujemy – przekonywał w poniedziałek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Izba na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy zebrała się na specjalnym posiedzeniu, podczas którego rząd przedstawił informację o już podjętych i zamierzonych działaniach w związku z nowym koronawirusem.

Mamy w tej chwili 11 laboratoriów, które mogą wykonywać testy na obecność koronawirusa; do dyspozycji pozostają także laboratoria uniwersyteckie, których na razie jeszcze nie uruchamialiśmy – poinformował minister zdrowia; dotąd w Polsce przebadano ponad 360 próbek. Dodał, że jest zapewniona odpowiednia liczba testów na koronawirusa. Laboratoria mogą wykonywać maksymalnie ponad 1200 testów na dobę.

Szef MZ poinformował, że hospitalizowanych jest 121 osób, 237 poddano kwarantannie domowej, a ponad 3600 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Wskazał, że na całym świecie jest już ponad 87 tys. zachorowań na Covid-19. Mówił, że najczęściej chorują osoby starsze, bardzo rzadko dzieci.

Szumowski przekazał, że w ponad 80 proc. przypadków pacjenci tę postać infekcji przebywali w sposób łagodny; zapalenie płuc i duszność występowały w ok. 14 proc. przypadków, a u 5 proc. występowała ciężka niewydolność oddechowa. Ryzyko zgonu związane z infekcją tym wirusem największe było w osób powyżej 80. roku życia i u osób z wieloma współistniejącymi stanami chorobowymi.

“Ten wirus jest podobny do innych wirusów korona. To oznacza, że na powierzchniach przeżywa od kilku minut do dziewięciu dni. W związku z tym istnieje niewielkie ryzyko rozprzestrzeniania się na produktach, które są przekazywane dłużej niż tydzień” – powiedział Szumowski.

Przypomniał, że pojawiały się informacje o powtórnym zachorowaniu przez pacjentów, którzy już raz zostali wyleczeni. Minister zaznaczył, że dane te nie zostały jednak potwierdzone w dostępnym piśmiennictwie medycznym.

Szumowski poinformował na posiedzeniu Sejmu, że obecnie jest 79 oddziałów, w których jest ponad 2900 łóżek zakaźnych. “Każdy taki szpital zgodnie z dyspozycją wojewody ma opracowane plany zwiększenia tych łóżek ponad dwukrotnie” – podkreślił. Dodał, że w szpitalach podległych Ministerstwu Obrony Narodowej “jest kolejne blisko 80 łóżek szpitalnych i także jest możliwość zwiększenia tego stanu ponad dwukrotnie”. Wskazał, że jest w sumie ponad 8770 łóżek intensywnych. Podkreślił, że wszystkie szpitale otrzymały wytyczne, jak powinny postępować w przypadku epidemii.

Zaznaczył, że wojewodowie potwierdzili przygotowanie szpitali zakaźnych na wypadek pojawienie się ognisk zakażeń w Polsce. “Wszystkie województwa i szpitale mają już gotowe plany zwiększenia bazy łóżkowych i potwierdzone możliwość wydzielenia odrębnych izb przyjęć dla osób zakażonych i niezakażonych” – podkreślił szef MZ.

“Pozostała uruchomiona Agencja Rezerw Materiałowych i środki ochrony osobistej zostały rozdysponowane do szpitali, które zgłaszały niedobory” – powiedział. Szumowski poinformował, że w gotowości pozostaje też Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Szumowski podkreślił też, że szpitalom została przekazane odpowiednie procedury. Szef MZ odniósł się także do zamieszczonej w internecie relacji pacjentki szpitala w Krotoszynie, która czekała 88 godzin na wynik badania na obecność koronawirusa. Podkreślił, że w reakcji na tę sytuację wdrożono natychmiastową kontrolę w szpitalu w Krotoszynie.

Posłowie pytali szefa MZ m.in. o bezpieczeństwo lekowe w związku utrudnionym transportem z Chin. “Obecnie Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz wszystkie międzynarodowe agencje nie potwierdzają zaburzenia łańcucha dostaw substancji czynnych z Chin do fabryk, które produkują leki” – podkreślił Szumowski.

Minister odniósł się także do wątpliwości posłów dotyczących stanu oddziałów zakaźnych w Polsce. Zapewnił, że wszystkie oddziały, które “spełniają wymogi i zostały dopuszczone do obrotu są dobrymi oddziałami zakaźnymi”. Szef MZ poinformował, że w stan podwyższonej gotowości postawiono do tej pory 365 podmiotów leczniczych we wszystkich województwach.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował z kolei, że jednostki służby zdrowia złożyły wnioski o 19 mln zł dofinansowania z rezerwy na walkę z koronawirusem, wojewodowie badają teraz racjonalność tych wniosków; premier ma w razie potrzebny jeszcze kolejne 100 mln zł do dyspozycji.

O rozwagę i nieuleganie panice apelował premier Mateusz Morawiecki. “Uzasadniony niepokój Polaków łatwo jest spotęgować pośpiesznymi komentarzami poprzez nieodpowiedzialne wpisy w internecie; wystrzegajmy się tego, bardzo proszę o spokój i profesjonalne podejście. Rozmaite wpisy na Twitterze czy spiskowe teorie są bardzo niebezpieczne, bo nie są odpowiedzią na zagrożenie epidemiologiczna, a wręcz przeciwnie, bo one wzmagają niepokój społeczny” – mówił.

Apelował, aby nie insynuować, że wirus pojawił się na terenie kraju, bo minister zdrowia ogłosi tę informację – jeśli faktycznie tak się stanie.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY