Rusza renowacja muru przy Grunwaldzkiej

0
2028

Sypiący się, niszczejący, niespełniający swojej funkcji. Taki obecnie mur oporowy, jedyna pozostałość po dawnej synagodze, zostanie zmodernizowany.

Właśnie zaczęły się długo wyczekiwane prace. Podczas realizacji zadania nie będzie można korzystać z fragmentu pobliskiego chodnika. Będzie też chwilowa konieczność zajęcia jednego z pasów jezdni.

– Projekt remontu zakłada rozebranie muru, oczyszczenie i renowację cegieł, a następnie odtworzenie go z materiałów rozbiórkowych na ławach fundamentu, który zostanie wylany pod konstrukcję – informuje Paweł Pliszka z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. – Odrestaurowane zostaną także schody prowadzące do budynku nr 7a przy ul. Grunwaldzkiej.

Podczas przygotowywania dokumentacji, prowadzone były konsultacje ze Wspólnotą Kulturową Borussia. Stowarzyszenie angażowało się m.in. w odnowienie domu przedpogrzebowego autorstwa Ericha Mendelsohna.

Mur oporowy jest jedyną pozostałością istniejącej w Olsztynie tzw. Nowej Synagogi, która powstała w 1877 roku. Po zakończeniu prac na murze pojawi się tabliczka informującą o funkcjonującym tu przed wojną obiekcie.

– Większość cegieł jest w dość dobrym stanie i uda się je odzyskać – informuje jeden z pracowników wykonujących zadanie. – To jednak stary mur oporowy, od strony skarpy nie był niczym izolowany. Na skutek wilgoci i mrozu z zaprawy pomiędzy cegłami pozostał w większości sam piasek. W takim stanie nie było szans na to, aby uratować go bez rozbierania.

Aby jak najwierniej odtworzyć teren, konieczne jest wycięcie części drzew. Pozostawione zostaną trzy tuje, dwa jarzęby oraz głóg. Dosadzone zostaną natomiast dąb, trzy grusze oraz po cztery głogi i wiązy.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do października. Wartość prac to ok. 300 tys. złotych.

BRAK KOMENTARZY