Reforma śmieciowa przyspiesza. Resort klimatu przedstawia pierwszy filar Programu Czystość Plus

0
446

Resort klimatu i środowiska przedstawił projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, stanowiący pierwszy etap zapowiadanego Programu Czystość Plus.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w poniedziałek w komunikacie, że sekretarz stanu Jacek Ozdoba kontynuuje prace nad zapowiadanym Programem Czystość Plus (tj. projektem zmian do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i innych ustaw).

Jak zaznaczono, projekt przewiduje szereg usprawnień dla systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, którego celem jest m.in. ustabilizowanie kosztów jego funkcjonowania.

W komunikacie wskazano, że z uwagi na fakt, że część zmian należy wdrożyć w bieżącym roku rozwiązania w ramach programu będą procedowane w ramach dwóch projektów ustaw, dzięki czemu możliwe będzie efektywniejsze ich uzgadnianie i szybsze wdrożenie.

Ministerstwo Klimatu zapowiada dużą reformę gospodarki odpadami. Ma być taniej

– umożliwienie obliczania poziomu recyklingu i przygotowanie do ponownego użycia za rok 2020 nadal metodą odnoszącą się do 4 frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych;
– zastosowanie metody odnoszącej się do wszystkich wytworzonych odpadów dopiero do obliczania poziomu od roku   2021 (umożliwiają to przepisy UE);
– zmiany w zakresie wymagań dla celów recyklingu na poszczególne lata: 2020, 2025, 2030, 2035;
– wskazanie, że gminy w pierwszej kolejności mają zapewnić przygotowanie do ponownego użycia i recykling odpadów zebranych selektywnie oraz odpadów powstających w procesie sortowania;
– usunięcie z ustawy o odpadach 30% limitu udziału termicznego przekształcania odpadów komunalnych i pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych wraz z przepisami z nim związanymi, w tym uchylenie upoważnienia do wydania przez ministra właściwego ds.  klimatu rozporządzenia w sprawie listy spalarni;
– przesunięcie terminów opracowania i przedłożenia sprawozdań z wojewódzkich planów gospodarki odpadami za lata 2017-2019 oraz krajowego planu gospodarki odpadami  za lata 2017-2019;
– przesunięcie terminu utworzenia w BDO modułu potwierdzeń wykonania recyklingu/odzysku.

Jak wskazano w uzasadnieniu, obecnie obowiązujące regulacje stanowią  nadregulację prawa krajowego względem prawa wspólnotowego, dlatego wprowadzono zmiany, które mają na celu umożliwienie osiągnięcia przez gminy wymaganych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia, które wg obecnie obowiązujących przepisów ustawy należy obliczać względem całkowitej masy odpadów komunalnych (po wprowadzeniu zmian ww. poziom będzie obliczany w odniesieniu do 4 frakcji odpadów, co daje korzystniejsze wyniki).

Miasta dają rządowi zielone światło na proponowaną reformę gospodarki odpadami

Zdaniem autorów projektu, brak zmiany sposobu liczenia ww. poziomu za rok 2020, w konsekwencji może doprowadzić do strat budżetów gminnych z tytułu nakładanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska kar szacowanych w skali całego kraju na ok. 900 mln zł.

Stąd proponuje się w 2020 r. powrót do dopuszczalnej prawem wspólnotowym metody obliczania poziomów stosowanej w 2019 r. i latach wcześniejszych. Metoda obliczania ww. poziomu odnosząca się do wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych stosowana by była dopiero do obliczeń za rok 2021 (sprawozdania składane w 2022 r.).

Według projektodawcy zaproponowane uchylenie art. 35b i 35c  ustawy o odpadach wynika z sygnalizowanego przez samorządy umożliwienia budowy niewielkich instalacji pełniących rolę lokalnych ciepłowni, w których spalane będą odpady.  Takie instalacje są odpowiedzią na lokalne zapotrzebowanie na ciepło systemowe (często w związku z likwidacją starych jednostek węglowych).

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY