Raport na temat Olsztyńskiego Roweru Miejskiego. Mieszkańcy zdecydowanie za

0
1810

Stowarzyszenie Wizja Lokalna, które przez ostatnie miesiące prowadziło badania ankietowe na temat pomysłu powstania w Olsztynie publicznego systemu stacji rowerów miejskich, opublikowało właśnie raport w tej sprawie. Udział w badaniach wzięło ponad 1,2 tysiąca mieszkańców, w zdecydowanej większości popierających szybkie wprowadzenie tego rozwiązania.

Zgodnie z zapowiedziami trzeci już raport miejski stowarzyszenia “Wizja Lokalna”, które w dwóch wcześniejszych dokumentach analizowało oczekiwania mieszkańców względem modernizacji Dworca Zachodniego oraz budowy pieszo-rowerowej Łynostrady, dotyczy tematyki systemu rowerów publicznych w Olsztynie. Przeprowadzone w miesiącach styczeń-kwiecień badania dostarczyć miały informacji na temat wiedzy mieszkańców co do zasad funkcjonowania całodobowych i samoobsługowych stacji rowerów miejskich, a także ich postrzegania i oczekiwań względem przyszłego systemu. Badania miały również, co może nawet bardziej istotne, pokazać władzom miasta skalę zainteresowania tematem.

– Wydaje się, że oba cele udało się osiągnąć. Mieszkańcy szczegółowo dzielili się z nami swoimi doświadczeniami i opiniami na temat możliwości funkcjonowania systemu Olsztyńskiego Roweru Miejskiego, czyniąc to w dodatku w bardzo dużej liczbie ponad 1,2 tysiąca osób – wskazują Paweł Klonowski i Rafał Ostoja-Lniski, autorzy raportu. – Oprócz miarodajnych wyników zyskaliśmy więc silny mandat do ubiegania się o wprowadzenie tego rozwiązania, który wykorzystamy w rozmowach z prezydentem i radnymi.

Jak podkreślają społecznicy, w porównaniu do roku 2013, kiedy to narodziła się inicjatywa wprowadzenia w Olsztynie rozwiązania komunikacyjnego dobrze znanego z wielu polskich i europejskich miast, wiedza i doświadczenia mieszkańców odnośnie funkcjonowania systemów rowerów miejskich zdecydowanie się poprawiły.

– Dyskusja jest na zdecydowanie innym poziomie. Większość przebadanych przez nas osób z rowerów publicznych już wcześniej korzystała w innych miastach. Mieszkańcy bardzo słusznie tego typu rozwiązanie utożsamiają z poszerzeniem oferty komunikacyjnej, w mniejszym stopniu turystycznej. Od systemu oczekują niezawodności, prostoty, przemyślanego rozłożenia stacji i konkurencyjnych, choć nie rażąco niskich cen, a także wprowadzenia w najbliższej przyszłości – podsumowują Paweł Klonowski i Rafał Ostoja-Lniski.

W opublikowanym właśnie raporcie zawarto dodatkowo opracowania dotyczące systemów rowerów publicznych w Polsce, prognozowanego kształtu systemu UWM na Kortowie, założeń funkcjonowania i proponowanych lokalizacji stacji w Olsztynie, a także materiały zdjęciowe. Pełna wersja ponad 40-stronnicowego raportu udostępniona została na stronie stowarzyszenia na portalu społecznościowym Facebook pod adresem www.facebook.com/wizjalokalnaolsztyna

BRAK KOMENTARZY