Przygoda z survivalem w Świątkach

0
864
Uczestnicy i organizatorzy obozu w Wojciechach

Od stycznia 2020 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach realizowała projekt survivalowy „Nawet pod prąd”. Było to możliwe dzięki dotacji, uzyskanej w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2019, ogłoszonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

W projekcie uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Świątkach.- Naszym celem było uaktywnienie młodych ludzi, wyzwolenie przekonania o tkwiących w nich znacznie wyższych możliwościach, podniesienie ich kompetencji poznawczych, wypracowanie reguł działania w grupie, szlifowanie kanałów komunikacyjnych, uświadomienie zależności między decyzją a jej konsekwencjami i nauczenie realnego, racjonalnego planowania działań nawet, gdy trzeba iść pod prąd – wyjaśnia Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach Halina Kirjew. Główne działania projektu to: spotkania, podczas których uczestnicy lepiej się poznali, spotkanie z Krzysztofem Petkiem– autorem powieści przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, instruktorem survivalu i organizatorem wypraw i szkół przetrwania oraz przygotowanie od strony organizacyjnej i formalnej biwaków survivalowych. Realizację projektu znacznie utrudniła pandemia COVID 19. Przez pewien czas można było działać jedynie online, korzystając z Facebooka.

Pierwszy biwak survivalowy odbył się od 3 do 5 lipca 2020 r. w pobliżu Leśniczówki Różanka. Młodzież nauczyła się m.in. wytyczania tras, poruszania się w trudnych warunkach, orientacji w terenie z mapą, busolą i bez nich, budowy schronień, rozpalania ognia, zdobywania wody, podstaw samoobrony i ratownictwa. Drugi biwak odbył się od 28 do 30 sierpnia 2020 r. w okolicy nieistniejącej wsi Wysokie, na terenie prywatnego lasu Spółki Sadkowo. Przeszkoleni wcześniej uczestnicy projektu przekazali tutaj zdobytą wiedzę swoim rówieśnikom. Sprawdzianem umiejętności przetrwania była gra terenowa „Poszukiwanie skarbu Kapituły Warmińskiej” – Jednym z bardziej emocjonujących zadań było przejście mostem linowym i zjazd tyrolką nad rozlewiskiem. Szkolenia na biwakach survivalowych prowadzili specjaliści, korzystający z metodyki Cyklu Kolba – nauczanie przez doświadczenie. –Przy ognisku i dźwiękach gitary razem z zaproszonymi gośćmi świętowaliśmy zakończenie projektu. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia podstawowego kursu survivalu – kończy Halina Kirjew.

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY