Projekt PO. Gminny obowiązek tworzenia na swym terenie rad seniorów

0
658

Platforma Obywatelska chce, by gminy powyżej 20 tys. mieszkańców miały obowiązek, na wniosek zainteresowanych środowisk, tworzenia na swym terenie gminnych rad seniorów. Projekt, który klub PO-KO wniósł we wtorek do Sejmu, przewiduje też możliwość finansowego wsparcia działalności tych rad.

Posłanka PO-KO Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała na wtorkowej konferencji prasowej, że zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o samorządzie gminnym, gmina może, choć nie musi, utworzyć na swym terenie – z inicjatywy własnej lub na wniosek zainteresowanych środowisk – gminną radę seniorów. Możliwości takiej nie przewidują za to ustawy o samorządzie powiatowym i województwa.

Według Okły-Drewnowicz gminnych rad seniora jest obecnie ponad 300 i wciąż powstają nowe. “Wiemy też, że po kilku latach ich funkcjonowania rady seniora wymagają kolejnego wsparcia” – dodała posłanka PO-KO. Dlatego też – jak podkreśliła – klub PO-Koalicji Obywatelskiej przygotował projekt nowelizacji ustaw: o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim w tej sprawie.

Autorzy zmian proponują w nim m.in. wprowadzenie obowiązku tworzenia gminnych rad seniorów w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, jeśli pod wnioskiem w tej sprawie zebranych zostało 100 podpisów mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia. “Będzie również możliwość tworzenia rad na szczeblu powiatowym lub też wojewódzkim” – dodała Okła-Drewnowicz.

Projekt PO-KO stwarza też podstawę prawną dla samorządów, by te mogły wspierać aktywność rad seniorów. “My, seniorzy, ze średnią krajową emerytury nieprzekraczającą 1600 złotych, musimy sobie pokrywać koszty podróży, koszty pobytu, żeby spotkać się z radą seniorów w innym mieście, żeby zaczerpnąć dobrej praktyki, zobaczyć jak to się dzieje z seniorami w innym miejscu. Zatem finansowanie rad seniorów powinno odbywać się z urzędu” – przekonywała przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Seniorów Barbara Szafraniec.

Szafraniec tłumaczyła, że rada seniorów jest organem doradczym i inicjatywnym władz lokalnych. “Rada seniorów w każdym samorządzie może decydować o tym jaka jest strategia rozwoju, jak się mieszka w danym miejscu i co powinno być zrobione” – dodała przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Seniorów.

Wyraziła też nadzieję, że ustawę autorstwa klubu PO-KO uda się uchwalić jeszcze w tej kadencji i że poprą ją wszyscy posłowie, niezależnie od przynależności partyjnej.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY