Premia na remont. SKRM przyjął w środę projekt noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji

0
884
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który ma pomóc m.in. gminom w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych.
Celem projektu przygotowanego przez resort inwestycji i rozwoju jest m.in. poprawa warunków udzielania wsparcia jednostkom samorządu terytorialnego, które podejmą się modernizacji komunalnych zasobów mieszkaniowych. Aby to osiągnąć, zaproponowano instrument wspierający przedsięwzięcia poprawiające stan techniczny komunalnych budynków wielorodzinnych z ich jednoczesną termomodernizacją.
Zgodnie z projektem gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Dodatkową zachętą dla samorządów do skorzystania ze wsparcia i przeprowadzenia termomodernizacji i remontów w posiadanych zasobach komunalnych jest propozycja zmiany ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (zmiana art. 243), zgodnie z którą zobowiązania samorządów gminnych zaciągnięte w związku z realizacją przedsięwzięcia współfinansowanego ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów nie będą się wliczały do indywidualnego wskaźnika zadłużenia, czyli limitów, o których mowa w art. 243 ustawy. Środki Funduszu Termomodernizacji i Remontów byłyby tym samym traktowane na równi ze środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej.

Projekt przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii. W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16 proc., ale 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
O wsparcie na remonty (premie) będą mogły ubiegać się także wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma gmina – to obecnie nie jest możliwe.
Wsparcie dla wielkiej płyty
Regulacja przewiduje też wsparcie “bloków z wielkiej płyty”. Pomoc będzie przeznaczona na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Dodatkowa premia będzie przyznawana w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, a jej wartość będzie stanowiła 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew.
Przeprowadzenie takich robót ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej.
mp/pap

BRAK KOMENTARZY