Poślizg na starcie. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast poczekają ze ślubowaniem

0
854
Wytyczne PKW

Nowo wybrani wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast złożą ślubowanie po upływie ustawowego terminu, między 19 i 23 listopada – wynika z instrukcji, którą PKW wysłała do komisarzy wyborczych.

Wątpliwości strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) związane ze zwołaniem sesji rady gminy, na której nowo wybrany wójt złoży ślubowanie, pojawiły się po zmianie ustawy o samorządzie gminnym przy okazji prac nad specustawą dotyczącą zniesienia gminy Ostrowice.

Wtedy w ustawie pojawił się zapis, że pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy komisarz wyborczy zwołuje w ciągu siedmiu dni po upływie kadencji rady, a nie jak dotychczas – w ciągu siedmiu dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów. Zapis, który obowiązywał przed nowelizacją, był tożsamy z przepisem ustawy dotyczącym ślubowania wójta.

Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszym brzmieniem Kodeksu wyborczego, wybory samorządowe odbywały się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Zgodnie ze znowelizowanym w styczniu br. brzmieniem Kodeksu, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na siedem dni przed upływem kadencji rad. W tym roku wybory odbyły się w najwcześniejszym możliwym terminie, przez co kadencje “nałożyły się na siebie”.

W piśmie skierowanym do komisarzy wyborczych, do którego dotarł Serwis Samorządowy PAP, Państwowa Komisja Wyborcza ocenia, że obecnie ślubowanie wójta w terminie przewidzianym przez ustawę o samorządzie gminnym, czyli w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów, “jest niemożliwe”.

“Z uwagi na to, że zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym kadencja wójta (burmistrza, prezydenta miasta) rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy lub wyboru go przez radę gminy i upływa z dniem upływu kadencji rady gminy, zwołanie w tym terminie (siedmiu dni od ogłoszenia wyników – PAP) sesji rady w celu złożenia ślubowania przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest niemożliwe ” – zaznaczyła PKW.

Jednocześnie zobowiązała komisarzy wyborczych do uwzględnienia ślubowania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w porządku obrad pierwszej sesji nowo wybranej rady, która powinna się odbyć między 19 i 23 listopada.

PKW zwraca uwagę, że zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym w celu złożenia przez wójta ślubowania komisarz wyborczy powinien zwołać sesję rady na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju. Termin siedmiu dni już biegnie, ponieważ wyniki pojawiły się w nocy ze środy na czwartek.

Tymczasem zgodnie z art. 20 ust. 2 tej samej ustawy, pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni po upływie kadencji dotychczasowej rady, która upływa 16 listopada. Z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania następuje objęcie przez wójta obowiązków.

W niedzielę wybraliśmy 1826 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; w 649 miastach i gminach potrzebna będzie II tura, a w dwóch gminach włodarzy wyłonią rady gmin – poinformował przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński ogłaszając oficjalne, zbiorcze wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybieraliśmy łącznie 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, czyli o jednego mniej niż obecnie (o jednego mniej niż obecnie w związku z likwidacją gminy Ostrowice). Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY