Przyszłoroczny budżet państwa oraz zmiany w edukacji – takie tematy zostały poruszone na konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej w Olsztynie. W trakcie spotkania, parlamentarzyści przedstawili poprawki do budżetu dotyczące naszego województwa.
Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej, przyszłoroczny budżet różni się od tego, co zapowiadał wcześniej minister Morawiecki. Plan zapowiadał, ze województwa najbiedniejsze, zwłaszcza te, w Polsce wschodniej będą miały priorytet i będą doceniane w sposób widoczny i będzie to zapisane w programach operacyjnych. – Na dzień dzisiejszy nie widzimy takich działań. Powiedział podczas konferencji Jacek Protas. – Wręcz te działania, które były do tej pory podjęte, przeczą tej tezie. Choćby przykład zawieszenie Małego Ruchu Granicznego czy też niewynegocjowania i niezatwierdzenie programu bilateralnego Polska-Rosja, czy też wykreślenie z programu regionalnego szeregu inwestycji. Szczególnie w Porcie Elbląskim. Jak dodał Jacek Protas, posłowie PO domagają się działań, które będą sprzyjać rozwojowi naszego regionu, dlatego złożyli kilkanaście poprawek do budżetu państwa na 2017 rok.
Takimi poprawkami są m.in. przebudowa drogi nr 53 z Olsztyna do Szczytna, która łączy stolicę regionu z lotniskiem, która ma kosztować 200 milionów złotych, budowa stadionu w Olsztynie (60 milionów), wejście do portu w Elblągu (110 milionów), a także włączenie się budżetu państwa do rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a mianowicie do modernizacji Wydziału Prawa i Administracji (30 milionów). To oczywiście nie wszystkie wnioski polityków PO, skomentował Janusz Cichoń. – Wprowadzanie poprawek regionalnych stało się w polskim parlamencie swojego rodzaju tradycją. Część złożonych przez nas poprawek, to poprawki, które składał w ostatnich latach także PiS. My te wnioski powtarzamy. Łącznie parlamentarzyści PO złożą 12 poprawek do budżetu państwa na 2017 rok dotyczących naszego regionu.
Po raz kolejny został poruszony również temat wprowadzanej przez rząd reformy oświaty. – Pani Minister Zalewska jest głucha na wszystkie argumenty. Powiedziała podczas konferencji Anna Wasilewska. – Na argumenty rodziców, nauczycieli, samorządowców. Zamknęła szkoły dla sześciolatków, a teraz nieuchronnie będzie likwidacja gimnazjów. Były one do tej pory szkołami, którymi mogliśmy się szczycić, ponieważ 15-latkowie byli plasowani w światowych rankingach. Jesteśmy w pierwszej dziesiątce i to był sukces edukacyjny. Anna Wasilewska dodała, że zaniepokojeni są nie tylko nauczyciele, którzy mogą stracić pracę, ale i samorządowcy. Budżety musiały być ustalone do połowy listopada, a nie było wiadomo, jak będzie funkcjonowała edukacja. Na zakończenie Anna Wasilewska skomentowała, że po wdrożeniu ustawy szkoły będą się cofać w rozwoju.
Fotorelacja: