Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 26 osobom, spośród których 11 zarzucono udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się przemytem, handlem i produkcją wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 26 osobom, spośród których 11 zarzucono udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się przemytem, handlem oraz produkcją wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.
Według ustaleń śledczych, w latach 2019-2022 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w szczególności w powiatach przygranicznych, funkcjonowały dwie zorganizowane grupy przestępcze, które miały być założone i kierowane przez jedną i tę samą osobę – Artura S., formalnie przedsiębiorcę świadczącego usługi przewozowe osób.
Pierwsza z tych grup powstała na początku 2019 roku i działała do marca 2020 roku. Grupa ta trudniła się przemytem papierosów z obwodu kaliningradzkiego.
Artur S. miał wykorzystywać do tego celu autobusy ze specjalnie wykonanymi skrytkami, w których ukrywano nabyte w Rosji wyroby tytoniowe. Członkami tej grupy mieli być także czterej inni współoskarżeni – Łukasz M., Łukasz P., Kamil K. oraz Dawid M. Ich rolą było kierowanie autokarami, jak również ukrywanie papierosów w autobusowych skrytkach.
– Ponadto, z Arturem S. współpracowało szereg innych osób (w tym współoskarżonych), które podróżowały tymi autobusami jako pasażerowie, a w rzeczywistości przemycały one papierosy na sobie, ukryte pod odzieżą – informuje Adam Barczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Przemycone do kraju papierosy Artur S. następnie ukrywał, przechowywał i zbywał innym osobom. Oskarżony, działając w ten sposób, miał sprowadzić z Rosji do Polski ponad 864 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, narażając tym samym Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości w postaci podatku akcyzowego, podatku VAT oraz cła w łącznej kwocie blisko 19,5 mln zł.
-Zdaniem śledczych, zamknięcie granic związane z epidemią COVID-19, wymusiło na Arturze S. zmianę profilu prowadzonej działalności przestępczej. W związku z tym w okresie od kwietnia 2021 roku do marca 2022 roku oskarżony miał założyć i kierować kolejną zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się nabywaniem wyrobów tytoniowych pochodzących z przemytu, głównie z terytorium Białorusi (w ilości ponad 1 mln paczek papierosów), ich zbywaniem, a także nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych – dodaje Barczak.
W skład tej grupy miało wchodzić jeszcze 11 innych osób, w tym współoskarżeni: Dawid M., Marzena Ch., Kamil K., Klaudia O., Mirosław G., Rafał Ł., Patryk G., Mateusz B., Mirosław B. i Henryk S.
Pozyskane w ten sposób wyroby tytoniowe Artur S. następnie przekazywał innym członkom założonej przez siebie grupy w celu dalszej dystrybucji tych towarów. Oskarżony, uchylając się od opodatkowania i nie ujawniając właściwemu organowi przedmiotu opodatkowania, miał w ten sposób narazić Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych w wielkiej wartości w kwocie nie mniejszej niż 28,6 mln zł, czyniąc sobie z popełnienia tych przestępstw stałe źródło dochodu.