Olsztyńska aleja sław z nowymi nazwiskami. M.in. z Hołowczycem

0
282

Alei Sław Sportu w Olsztynie przybędą kolejne nazwiska. W tym Krzysztgof Hołowczyc.

Znajdującą się nad jeziorem Ukiel (w sąsiedztwie kapitanatu) Aleję Sław Olsztyńskiego Sportu uroczyście otwarto w we wrześniu 2021 roku.

Trakt rozpoczyna się wstawioną w chodnik płytą z brązu z nazwą alei, a także informacją o inicjatorze przedsięwzięcia, czyli fundacji Olsztyński Laur Sportowy. Dalej umieszczono cztery mniejsze płyty z nazwiskami sportowców, nazwami uprawianych przez nich dyscyplin i pamiętnymi sukcesami. Ta czwórka to jedyni olsztynianie, którzy do tej pory zdobyli medale na igrzyskach olimpijskich.
1. Stanisława Olszewski – zawodnik, szkoleniowiec i działacz sportów motorowych. W swojej karierze zdobył dwukrotnie mistrzostwo Europy w rajdach enduro w klasie do 75 ccm (1979, 1980) oraz wicemistrzostwo Europy w tej samej konkurencji w 1978 roku. Był dziesięciokrotnym mistrzem Polski w motocrossie w klasach 250 ccm i 500 ccm
2. Krzysztof Hołowczyc – rajdowiec, kontynuator sportu samochodowego na Warmii i Mazurach. Trzykrotny zdobywca tytułu rajdowego mistrza Polski (1995, 1996, 1999), raz mistrza Europy (1997). Trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski, uczestnik w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata zarówno w samochodach WRC, jak i grupy N oraz w Rajdzie Dakar (3 miejsce w 2015 roku)
3. Zbigniew Ludwichowski – trener lekkiej atletyki, opiekun szkoleniowy. Specjalizował się w biegach na 400 i 800 metrów. Zajmował się indywidualnym szkoleniem wybitnych zawodników m.in. dwukrotnej olimpijki Wandy Panfil, Celiny Sokołowskiej i żony Bronisławy Ludwichowskiej. Przygotowywał do startów Karola Zalewskiego – wielokrotnego mistrza Polski.
4. Krystyna Żołnierowicz – – gimnastyczka, trenerka gimnastyki sportowej, współtwórczyni wielkich sukcesów tej dyscypliny w Olsztynie. Wraz z mężem Zbigniewem Żołnierowiczem realizowała program ówczesnej olsztyń-skiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce sportowej kobiet. W latach 1988-1992 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Metodyczno-Szkoleniowej Polskiego Związku Gimnastycznego w Warszawie
5. Zbigniew Żołnierowicz – współzałożyciel Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W szkole uprawiał wszystkie moż-liwe dyscypliny, stąd od początku odznaczał się dużą sprawnością fizyczną. Był mistrzem Polski AZS w klasie sportowej pierwszej i drugiej.
Andrzej Kolendar

BRAK KOMENTARZY