Olsztyn w akcji przeciwko rakowi szyjki macicy

0
1453

Już w poniedziałek zacznie się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Stolica Warmii i Mazur wesprze te działania iluminacją m.in. ratusza.

Ponad trzy tysiące Polek każdego roku słyszą diagnozę – rak szyjki macicy. Lekarze przekonują, że możliwe jest zapobieżenie czterem na pięć takich przypadków. Wcześnie zdiagnozowana choroba daje ogromne szanse całkowitego wyleczenia.

O tym, jak ważna jest profilaktyka, specjaliści będą przekonywać podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – między 21 a 27 stycznia. W tym czasie odbywa się mnóstwo wydarzeń o charakterze edukacyjnym i zachęcających do badań. Jednym z nich jest organizowana już piąty raz akcja Pink Lips. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, na znak solidarności z kobietami walczącymi z rakiem szyjki macicy, zachęca kobiety do pomalowania swoich ust na różowo.

Na różowo w najbliższym tygodniu podświetlony zostanie olsztyński ratusz, poza tym budynki planetarium oraz wieża ciśnień przy ul. Żołnierskiej,czyli siedziba obserwatorium astronomicznego. Do przedsięwzięcia włącza się także Teatr Jaracza.

To jednak nie wszystko. Wkrótce w stolicy Warmii i Mazur oraz okolicznych gminach ma zacząć obowiązywać program, którego celem jest zapobieganie rakowi szyjki macicy. Każdego roku finansowane są szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

– Szczepienia ochronne mają dotyczyć dziewczynek w wieku 11-13 lat z rodzin zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym – informuje Monika Michniewicz z Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta w Olsztynie. – Natomiast działania edukacyjne skierowane będą do dzieci i młodzież w wieku 11-17 lat oraz ich rodziców, nauczycieli i inne zainteresowanych.

Efektem ma być powstanie strony internetowej i wielowątkowe działania informacyjno-edukacyjne. To wszystko ma wpłynąć na zwiększenie świadomości na temat szczepień oraz powikłań występujących przy zakażeniu HPV, zaszczepienie dzieci i młodzieży oraz zwiększenie zaufania do szczepień i ich akceptowalności ze strony rodziców.

Poza tym Olsztyn bierze udział w organizowanym przez Polską Unię Onkologii ogólnopolskim Konkursie Zdrowa Gmina, który doskonale wpisuje się w rozpoczynający się w poniedziałek Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jednym z elementów jest program profilaktyki i wczesnego wykrywania tego nowotworu. W stolicy regionu jest ponad 20 placówek, w których można skorzystać z badań.

BRAK KOMENTARZY