Nowi szafarze w Archidiecezji Warmińskiej

0
294

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyło się błogosławieństwo nowych szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej. Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński. – Niesiecie znak dotknięcia człowieka przez Boga, dotknięcia, które zawsze przemienia – mówił pasterz.

Podczas Mszy św. abp Józef Górzyński pobłogosławił szesnastu nowych szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej. – Spotykamy się wraz ze wspólnotą szafarzy. Dla nich jest to moment podsumowania całego roku formacji. Jest to również moment ogromnej radości, ponieważ dziś do tej wspólnoty zostanie włączonych szesnastu nowych braci, którzy zostaną posłani do wypełniania funkcji szafarza nadzwyczajnego w swoich parafiach. To czas urzeczywistnienia się prawdziwego Kościoła, który jest żywy i wskazuje drogi, jakie Bóg przygotował człowiekowi – mówił na wstępie Eucharystii ks. Bartłomiej Matczak, przewodniczący komisji liturgicznej archidiecezji warmińskiej.

Arcybiskup Józef Górzyński, zwracając się w homilii do wspólnoty szafarzy, podkreślał, że każdy, kto wszedł w sakramentalną relację z Chrystusem, jest uczestnikiem drogi zbawienia. Pomoc innym wejść na tę drogę i na niej trwać, to najlepsza rzecz, jaką możemy uczynić na świecie.

– W takim wymiarze posługiwania bierzecie udział. Przez to stajecie się nie tylko zewnętrznymi uczestnikami, ale dajecie świadectwo waszej wiary. Ci, do których docieracie z Ciałem Pańskim, jako pokarmem na drodze zbawienia, oni z waszej postawy i sposobu reagowania na wszystko, co towarzyszy temu wydarzeniu, sczytują ludzką postawę wobec Chrystusa Pana – mówił metropolita warmiński.

Podkreślał, że otrzymując możliwość tego posługiwania i Boże błogosławieństwo, każdy z szafarzy bierze odpowiedzialność za najświętszą rzecz, jaką możemy dotknąć.

– Niesiecie znak dotknięcia człowieka przez Boga, dotknięcia, które zawsze przemienia. Niesiecie obraz przemienionego, dotkniętego łaską człowieka; napełnionego obecnością Chrystusa. To ważne świadectwo dla świata. Miejcie tego świadomość i wiedzcie, że jesteście do tego zdolni dzięki łasce z wysoka. Naszym zadaniem jest otworzyć się i przyjąć, i być wiernym temu, co obiecujemy. Ale działanie zbawcze jest Boga, nie nasze. Trzeba starać się być najbardziej doskonałym narzędziem w ręku Boga – mówił pasterz.

Po homilii abp Józef Górzyński pobłogosławił szesnastu nowych szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej. Po Eucharystii wspólnota szafarzy spotkała się w Centrum św. Jakuba.

Jak podkreśla ks. Bartłomiej Matczak, przewodniczący komisji liturgicznej archidiecezji warmińskiej, posługa szafarzy ma wiele wymiarów. Podstawowym jest zanoszenie Komunii świętej chorym, posługa w szpitalach i wobec osób, które nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Drugi, to zaangażowanie w parafiach i podczas ważnych uroczystości archidiecezjalnych.

– Trzeba mieć Boży dar w sobie, trzeba odpowiedzieć sercem na powołanie. To nie jest prosta sprawa. Tę decyzję trzeba dobrze przemodlić, rozpoznać. Potem trzeba się nieustannie formować, bo to nie jest jednorazowy akt woli, to staje się ważną częścią życia. Każdy z nas nieustannie dojrzewa do tej posługi, która wymaga od nas poświęcenia, umiejętności przebywania z chorymi, jak też i pokornej służby, do której posyłają nas nasi proboszczowie – uważa Bogdan Pijanowski, odpowiedzialny za wspólnotę szafarzy w Olsztynie.

Wśród nowo przyjętych szafarzy był Daniel Kachel z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim. – Taka była prośba księdza proboszcza – uśmiecha się pan Daniel. – Zaproponował mi tę posługę. Zgodziłem się. Uczestniczyłem w półrocznym kursie przygotowującym do tej posługi. Jestem przekonany, że moje życie będzie się nieustannie zmieniało. Będę chodził z Komunią świętą do chorych, będę zanosił im Jezusa. To ogromne wyróżnienie dla mnie – podkreśla.

Obecnie w archidiecezji warmińskiej posługuje 256 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Nowi szafarze:

 • Czubkowski Paweł – parafia św. Wojciecha, Nidzica
 • Derkowski Ireneusz – parafia św. Piotra i Pawła, Pieniężno
 • Gugołek Jerzy – parafia św. Anny, Barczewo
 • Jabłoński Andrzej – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Górowo Iławeckie
 • Jans Michał – parafia św. Wojciecha, Mrągowo
 • Kachel Daniel – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Górowo Iławeckie
 • Kotulski Krzysztof – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Górowo Iławeckie
 • Kurta Krzysztof – parafia św. Wojciecha, Mrągowo
 • Machnowski Sylwester – parafia św. Wojciecha, Nidzica
 • Maliszewski Artur – parafia św. Józefa Rzemieślnika, Szyleny
 • Nadolny Jan – parafia Matki Bożej Saletyńskiej, Mrągowo
 • Perżyło Piotr – parafia św. Piotra i Pawła, Pieniężno
 • Stadnicki Artur – Najświętszego Serca Pana Jezusa, Olsztyn
 • Szenfeld Karol – parafia św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej, Bartąg
 • Śniadach Sławomir – parafia św. Rafała Kalinowskiego, Mrągowo
 • Witkowski Przemysław – parafia Matki Bożej Saletyńskiej, Mrągowo
  ŹRÓDŁO: Archidiecezja Warmińska

BRAK KOMENTARZY