Nagrody marszałka województwa dla ludzi kultury

0
174

W Centrum Spotkań Europejskich „Światowid“ w Elblągu odbyła się wojewódzka inauguracja roku kulturalnego 2021/2022.

Licznie przybyli na uroczystość goście zebrali się najpierw na wernisażu wystawy Alfonsa Kułakowskiego. Na to otwarcie przybyła także najbliższa krewna artysty, jego bratanica Wanda Kułakowska-Jaszczyńska. Związany z naszym regionem malarz, który jako repatriant z kazachstanu wybrał do życia Witoszewo koło Zalewa, a następnie Olsztyn, odszedł od nas 28 grudnia 2020 roku. Przez piętnastoletni okres pobytu w Polsce miał kilka wystaw: m.in. w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie, Olsztynie. Samorząd województwa zorganizował także dużą wystawę w Brukseli, a jego obrazy wiszą w prywatnych zbiorach w Belgii, Francji, Rosji, Kazachstanie, Korei Południowej, Japonii, Finlandii, na Węgrzech. Teraz prace Mistrza możemy oglądać w Elblągu.

 

Następnie inaugurację roku kulturalnego otworzył gospodarz wydarzenia, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. – W czasie społecznej izolacji z podziwem obserwowałem, jak szybko zaadaptowaliście Państwo nowoczesne formy kontaktu z widzami, jak nowatorskie oblicze przybrały prezentowane nawet najbardziej klasyczne utwory – mówił w Elblągu marszałek Brzezin. – Wszyscy nauczyliśmy się postępowych form kontaktu, wspólnie jednak postaraliśmy się, aby spełnić konieczne warunki bezpieczeństwa i jak najszybciej wrócić do siebie nawzajem. Nasze instytucje kultury bez znaczących strat przetrwały pandemiczny kryzys, artyści powrócili do pracy twórczej, spragniona publiczność przybywa na widownie, a i my – jako największy w regionie organizator życia kulturalnego – nie próżnowaliśmy. Zmodernizowana siedziba Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, która nas dzisiaj gości, jest tego dowodem. 

Nagrody Marszałka Województwa w Dziedzinie Kultury, przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Takie nagrody indywidualne w tym roku otrzymali: Bogumiła Radaszewska, Izabela Piotrowska, Marek Barański, Izydor Borys, Henryk Cirut, Grzegorz Gromek, Marek Książek, Konrad Lenkiewicz, Waldemar Mierzwa, Jarosław Puczel, Mirosław Słapik,Tomasz Sowiński, Łukasz Staniszewski, Ryszard Szmit, Robert Traba, Czesław Wasiłowski i Mieczysław Wieliczko. Nagrodę zbiorową Marszałka w Dziedzinie Kultury odebrał Zespół Baby Ruśkie + 2 promile.

Po prawie 60 latach od otwarcia budynek „Światowida” doczekał się gruntownego remontu i modernizacji. W odnowionych przestrzeniach uświetniono grono artystów, twórców, ludzi kultury, osób i instytucji wspierających sztukę.

BRAK KOMENTARZY