Kwarantanna u osób, u których nie występują objawy kliniczne COVID-19 kończy się po 10 dniach

0
507
Od soboty zmiany w obostrzeniach związanych z pandemią

Kwarantanna u osób, u których nie występują objawy kliniczne COVID-19, trwa 10 dni i kończy się automatycznie. Kwarantannę nakłada inspektor sanitarny. Może on też zdecydować o jej skróceniu lub zwolnieniu z obowiązku jej odbywania.

Kwarantannę nakłada się na zdrowe osoby, które miały styczność z osobą zakażoną lub mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę. Chodzi o odseparowanie osób, które miały kontakt z patogenem i mogą w ciągu kilku dni być nosicielami wirusa i zakażać innych. W czasie kwarantanny osoba, która została na nią skierowana, nie może wychodzić z domu, na spacery z psem, do sklepu i lekarza. Policjanci odwiedzają osoby objęte kwarantanną, by sprawdzić, czy nie opuszczają one miejsca zamieszkania. Jeśli osoba złamie kwarantannę, funkcjonariusze mogą nałożyć na nią karę finansową do 30 tys. zł. Jest to decyzja indywidualna. O kwarantannie informację sanepid przekazuje telefonicznie lub ustnie, a potem przesyła dokument.

Jeśli u osoby przebywającej na kwarantannie wystąpią objawy chorobowe sugerujące zakażenie COVID-19 (gorączka powyżej 38 st. Celsjusza, duszności, kaszel, utrata węchu i smaku) powinna ona skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który zadecyduje o dalszym postępowaniu – diagnostyce w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2. W razie pogorszenia stanu zdrowia należy wezwać pogotowie, informując o tym, że odbywa się kwarantannę lub indywidualnym środkiem transportu udać się do szpitala zakaźnego.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY