Co zrobić, by publiczna przestrzeń Olsztyna była bardziej estetyczna? Przed nami pierwsze spotkania dotyczące konsultacji społecznych w tej sprawie.
Ten temat wzbudza ogromne emocje. Jednocześnie jest bardzo wyczekiwany przez mieszkańców, którym nie jest obojętny wygląd polskich miast. Uchwały krajobrazowe mają określać m.in. zasady sytuowania oraz wygląd elementów małej architektury, reklam, ogrodzeń. To tylko najważniejsze z zagadnień, jakie mają regulować.
Już teraz zapraszamy olsztynian na dwa spotkania, które odbędą się pod koniec miesiąca. 29 września (czwartek) o 17:00 w Tartaku Raphaelsohnów gościem będzie Piotr Sarzyński, dziennikarz, który od lat zajmuje się przestrzenią publiczną. To będzie doskonała okazja, aby podyskutować o chaosie tworzonym przez reklamy.
Drugi dzień (30 września, piątek) to wykład i warsztaty. W sali 219 olsztyńskiego ratusza posłuchać będzie można Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej ze stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim oraz Ewy Zielińskiej ze stowarzyszenia Miastodwa.
Podczas warsztatów, które odbędą się po wykładzie będą podejmowane próby wypracowania konkretnych rozwiązań, zmian w przestrzeni publicznej na przykładach zaczerpniętych z ulic Olsztyna. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego aby wziąć udział w warsztatach, należy do 20 września przesłać e-mailowe zgłoszenie: ko******************@ol*****.eu .
Pierwsze prace, których celem było przygotowanie dyskusji o takich przepisach, miały miejsce przed ponad rokiem. W wakacje 2015 roku wraz ze studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zinwentaryzowaliśmy tablice i urządzenia reklamowe przy głównych trasach Olsztyna.
Później powstała uchwała intencyjna dotycząca przygotowania przepisów, a w maju tego roku został powołany zespół, który zajmuje się tą tematyką. Na początku czerwca spotkaliśmy się z mieszkańcami Olsztyna, by przedstawić problematykę oraz harmonogram działań.
Cały czas zachęcamy do wypełnienia ankiety on-line, która wspomoże prace nad uchwałą. Na 10 pytań dotyczących m.in. sytuowania reklam i małej architektury można odpowiadać do końca września.
[ankieta] [Platforma Konsultacji Społecznych]