Kolejna premiera online Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

0
198
Fasada budynku Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

Kolejna premiera online już w piątek, 5 czerwca o godz. 19:00 na kanale YouTube Filharmonii. Tym razem będzie można posłuchać Suity symfonicznej „Szeherezada” op. 35 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa z koncertu pt.„W poetyckim i baśniowym nastroju”, który odbył się 23 stycznia 2015.

Suita symfoniczna op. 35 Szeherezada Mikołaja Rimskiego-Korsakowa to jedna z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych kompozycji tego rosyjskiego kompozytora. Skomponowana została w roku 1888 jako utwór bez ścisłego programu, ale sugerujący w tytułach, że inspirację stanowiły opowieści z Tysiąca i jednej nocy. Mamy tu cztery symfoniczne obrazy: Morze i okręt Sindbada, Opowiadanie księcia – kalendera (kalenderami nazywano wędrownych mnichów), Młody książę i młoda księżniczka, zaś obraz czwarty to Święto w Bagdadzie, morze, okręt rozbijający się o skałę z jeźdźcem miedzianym. Różni komentatorzy pozwalali sobie potem na coraz bardziej szczegółowe interpretowanie kolejnych epizodów tej muzyki.

Tymczasem sam kompozytor w późniejszych wydaniach usunął nawet i te tytuły. Chodziło mu raczej o to, by słuchacz dał się ponieść nastrojom i chłonął fantastyczny, baśniowy koloryt Wschodu, niż o to, by „opowiadać” w muzyce konkretne treści. „Szeherezada” jest dla dzisiejszych słuchaczy filharmonicznych „spotkaniem u źródeł” tego nowoczesnego traktowania orkiestry, tego mistrzostwa instrumentacyjnego, tych barw i fajerwerków orkiestrowych, jakie później nie raz zachwycą w twórczości mistrzów symfoniki XX wieku.

BRAK KOMENTARZY