Inscenizacja grunwaldzkiej bitwy – ostatnie przygotowania

0
255
fot. ostroda.wm.pl

Trwają ostatnie przygotowania do inscenizacji na Polach Grunwaldzkich, która odbędzie się 15 lipca po raz 25. Dziennikarzy, chcących wziąć udział w wydarzeniach, prosimy o zapisy na akredytacje. Organizatorzy przekazują ważne apele.

Organizatorzy tegorocznej edycji inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem zapowiadają, że będzie to wyjątkowe wydarzenie.

Tłumy na inscenizacji

– Po raz pierwszy rekonstrukcja bitwy, która stanowi punkt kulminacyjny obchodów Dni Grunwaldu, odbędzie się przy w pełni działającym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które oddaliśmy do użytku we wrześniu ubiegłego roku  mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To najnowocześniejsza instytucja kultury w północno-wschodniej Polsce. Lwią część, z ponad 48 milionów złotych na budowę, stanowiły środki samorządu województwa. Chwała i znaczenie dla Polski grunwaldzkiej wiktorii od dawna zasługiwały na upamiętnienie w postaci muzeum na miarę XXI wieku.

Na tegorocznych obchodach, zwłaszcza w sobotę, kiedy to o godz. 15 rozegra się XXV Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, spodziewanych jest nawet 100 tys. widzów.

Poprzedzi ją tradycyjny Apel Grunwaldzki na wzgórzu pomnikowym. Podczas oficjalnej części uroczystości, w której uczestniczą parlamentarzyści, przedstawicie rządu, samorządu, wojsko oraz harcerze, odtwórcom ról króla Jagiełły i księcia Witolda zostaną wręczone symboliczne już miecze.

Odpowiednio się przygotować

Organizatorzy zwracają się z apelem do chcących wziąć udział w uroczystościach.

– Przewidujemy upały, prosimy zatem się na nie odpowiednio przygotować, przede wszystkim zabrać nakrycia głowy i odpowiedni zapas napojów – mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Na miejscu oczywiście też będzie można kupić napoje czy jedzenie. W dniu bitwy zmieni się organizacja ruchu w okolicach pól, zatem prosimy kierowców, żeby nie jeździć na pamięć i dostosowywać się do nowych wytycznych, które będą obowiązywały do 6 rano w niedzielę.

Gdzie będzie można zostawić samochody?

Z uwagi na wieloletnie doświadczenie uwagami technicznymi dzieli się także

– Przygotowaliśmy blisko 50 ha parkingów, oznakowanych emblematami fundacji, znajdującymi się blisko pól – mówi Henryk Kacprzyk, prezes Fundacji Grunwald. – Nie ma zatem potrzeby zostawiać aut hen, daleko, u gospodarzy. Służby na każdym kroku można zapytać o pomoc. Teraz parking kosztuje 20 zł od auta za dobę, w dniu bitwy będzie to 25 zł.

BRAK KOMENTARZY