Festiwal Energa Varmia Musica

0
2609

31 lipca 2016 r. | niedziela

31 lipca jest pierwszym dniem festiwalu Energa Varmia Musica.

O godzinie 12:30 zapraszamy do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym, w którym będzie można wysłuchać niecodziennego recitalu grającego na altówce Piotr Chrupka i towarzyszącego mu na klawesynie Mirosława Feldegbla.

Altówka nie należy do instrumentów solowych, a większość więc dzieł, które usłyszymy to tzw. transkrypcje utworów przeznaczonych na wiolonczelę czy skrzypce. Całość wpisuje się w tradycyjne już hasło koncertów w Stoczku Klasztornym – Ad maiorem Dei gloriam (łac. na większą chwałę Bożą)

O godzinie 16:00 zapraszamy do Biblioteki Hotelu Krasicki na spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem. Prozaikiem, eseistą, autorem Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach i kilku innych książek.

Organizatorzy Festiwalu Energa Varmia Musica zapraszając na to spotkanie poszerzają temat Festiwalu “Alla rustica” o inne dziedziny sztuki. 

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Jakub Kukla.

O godzinie 19:00 na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się koncert inauguracyjny festiwalu Energa Varmia Musica. W bezpretensjonalnej atmosferze usłyszymy dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta przeznaczone niemal wyłącznie na instrumenty dęte. Połączenie lekkości, uroku ale i geniuszu kompozytorskiego wzbogacone zostanie jeszcze o jeden aspekt. Pomiędzy poszczególnymi częściami koncertu artyści czytać będą słynne listy kompozytora do Ojca, które mówią o osobowości geniusza z Salzburga o wiele więcej niż niejedna z biografii. 

Rzadko wykonywane divertimenta, sonaty, duety usłyszmy w wykonaniu artystów znanych lidzbarskiej publiczności (Marek Niewiedział – obój, Tomasz Wesołowski fagot, Krzysztof Stencel – róg) oraz ich młodszych artystycznych partnerów (Patrycja Leśnik – obój, Elżbieta Jendrysik – fagot, Marek Kuc – róg).

12:30 Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju – Stoczek Klasztorny

Ad Maiorem Dei Gloriam

  • Piotr Chrupek – altówka
  • Mirosław Feldgebel – klawesyn

Program:
Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach

16:00 Hotel Krasicki – Lidzbark Warmiński (biblioteka)

Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem

19:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński

Koncert Inauguracyjny
De Mozartini

  • Marek Niewiedział – obój
  • Patrycja Leśnik – obój
  • Tomasz Wesołowski – fagot
  • Elżbieta Jendrysik – fagot
  • Krzysztof Stencel – róg
  • Marek Kuc – róg
  • Jarosław Thiel – wiolonczela

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart

1 sierpnia 2015 r. | poniedziałek

1 sierpnia zapraszamy do Oranżerii Kultury na godzinę 18:00 na szczególny koncert U jeziorecka nawiązujący do hasła tegorocznego festiwalu Energa Varmia Musica – “Alla rustica”.

Anna Mikołajczyk – sopran oraz Mirosław Feldgebel – fortepian zaprezentują fragmenty cyklu Pieśni Kurpiowskich Karola Szymanowskiego oraz Stanisława Moryto. To unikatowa okazja aby doświadczyć jak kompozytorzy, których dzieli niemalże wiek podchodzą do tych samych tematów folklorystycznych. Co ich łączy a co odróżnia?

Jaka siła i jakie piękno tkwią w ludowych pieśniach z Kurpi? Pieśni będą przedzielane duetami skrzypcowymi Béli Bartóka opartymi na wschodnio-europejskich motywach ludowych (na skrzypcach Zbigniew Pilch, Radosław Kamieniarz). Z punktu widzenia programu festiwalu Energa Varmia Musica ów koncert jest na swój sposób nowatorski, proponujący słuchaczom muzykę XX i XXI wieku.

Jak zareaguje publiczność na to repertuarowe wyzwanie przekonamy się już 1 sierpnia w niezwykle urokliwym letnim Pałacu Biskupa Krasickiego (Oranżeria Kultury).

18:00 Oranżeria Kultury – Lidzbark Warmiński

U jeziorecka

  • Anna Mikołajczyk – sopran
  • Mirosław Feldgebel – fortepian
  • Zbigniew Pilch – skrzypce
  • Radosław Kamieniarz – skrzypce

Program:
Karol Szymanowski, Stanisław Moryto, Béla Bartók

2 sierpnia 2015 r. | wtorek

2 sierpnia zapraszamy na dwa wydarzenia.

O godzinie 18:00 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie (Zamek Kapitulny) Koncert De Mozartini, w ramach którego zaprezentujemy nieczęsto wykonywane utwory przeznaczone wyłącznie na instrumentu dęte tzw. Harmoniemusik. W czasach Mozarta pisanie Divertiment na różnorodne grupy instrumentów dętych służyło praktycznie wyłącznie dostarczaniu przyjemności słuchającym, a utrzymywanie takiego zespołu należało do dobrego tonu wiedeńskiej arystokracji. Pamiętajmy, oni też lubili się bawić a jedynym medium, które mogło im zastąpić radio, CD czy MP3, (których istnienia chyba nie przewidywali) była właśnie owa grupa oboistów, fagocistów i rogistów zwana potocznie Banda. 

O godzinie 19:00 na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się koncert zatytułowany: Sztuka tańca.

Cała muzyka dawna przesiąknięta jest motywami i rytmami tanecznymi, często o rodowodzie ludowym. Nawet dla zawodowych muzyków niemałe zaskoczenie stanowi fakt, w jak wielu utworach, nawet religijnych, odkryć można gawota, sarabandę czy poloneza. Znajomość podstawowych kroków czy cech charakterystycznych poszczególnych tańców często stanowi niezwykłą pomoc w odpowiednim odczytaniu zamysłu kompozytorskiego.

Usłyszymy więc tańce w utworach organowych, mniej znanych XV i XVI-wiecznych kompozytorów (Hans Kotter, Andrea Antico, Elias Nicolaus Ammerbach) oraz słynne suity wiolonczelowe Johanna Sebastiana Bacha. Przy organach – Marcin Szelest, na wiolonczeli – Jarosław Thiel.

18:00 Muzeum Warmii i Mazur – Olsztyn

De Mozartini

  • Marek Niewiedział – obój
  • Patrycja Leśnik – obój
  • Tomasz Wesołowski – fagot
  • Elżbieta Jendrysik – fagot
  • Krzysztof Stencel – róg
  • Alicja Fortuna – róg

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart

19:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński

Sztuka tańca

  • Marcin Szelest – organy
  • Jarosław Thiel – wiolonczela

Program:
Johann Sebastian Bach, (…)

3 sierpnia 2015 r. | środa

3 sierpnia ponownie spotkamy się z publicznością w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Koncert Dialogi na dwa style, który odbędzie się o godzinie 19:00 to wirtuozowskie popisy instrumentalne, tak nieobce muzykom XVIII-wiecznym.

Wirtuozeria towarzyszyła muzykom od niepamiętnych czasów. Czasem była podporządkowywana jakimś głębszym myślom czy ideom, czasem zaś służyła wyłącznie chęci wzbudzenia zachwytu i wywołania aplauzu. Z pewnością I część koncertu zawierać będzie obie koncepcje a składać się będzie z utworów o silnie włoskim charakterze (wykonawcy Dóra Ombódi – traverso, Ewa Mrowca – klawesyn).

W drugiej części koncertu wirtuozerii także nie zabraknie, pojawi się ona jednak w kontekście inspiracji twórców niemieckich muzyką polską. Nie wszyscy wiedzą, iż tzw. styl polski, był jednym z bardziej charakterystycznych stylów XVIII-wiecznej muzyki europejskiej (obok francuskiego, włoskiego i angielskiego) a tańcem najbardziej charakterystycznym i utożsamianym ze owym polskim stylem był właśnie polonez.

Drugą część koncertu usłyszymy w wykonaniu Zbigniew Pilcha i Radosława Kamieniarza (skrzypce), Marty Niedźwieckiej (klawesyn) i Jarosława Thiela (wiolonczela).

19:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński

Dialogi na dwa style

  • Dóra Ombódi – traverso
  • Ewa Mrowca – klawesyn
  • Zbigniew Pilch – skrzypce
  • Radosław Kamieniarz – skrzypce
  • Jarosław Thiel – wiolonczela
  • Marta Niedźwiecka – klawesyn

Program:
Arcangelo Corelli
Jean-Marie Leclair
Georg Philipp Telemann
Johann Heinrich Schmelzer
Marcin Mielczewski
Georg Friedrich Haendel

4 sierpnia 2015 r. | czwartek

W czwartek 4 sierpnia mamy aż trzy wydarzenia festiwalowe.

O godzinie 17:00 spotykamy się w Hotelu Krasicki w winiarni aby wspólnie w niezobowiązującej atmosferze wysłuchać koncertu z cyklu “Podwieczorek muzyczny”. W programie koncertu znajdą się różnorodne utwory epoki baroku i klasycyzmu w wykonaniu młodych adeptów sztuki muzycznej, kształcących się podczas warsztatów Varmia Musica Academia i nabywających tutaj swoje artystyczne doświadczenia.

O godzinie 18:00 w kościele p.w. Św. Maciej Apostoła w Bisztynku koncert pod tytułem Barokowa mozaika. Artyści zaprezentują niezwykle różnorodny i atrakcyjny program osnuty wokół luźnych skojarzeń z hasłem tegorocznego tematu festiwalu: Alla rustica. Nie zabraknie dzieł tak znanych kompozytorów jak Georg Friedrich Haendel czy Georg Philipp Telemann, których kunszt kompozytorski był i jest ceniony na całym świecie.

O godzinie 19:00 zapraszamy do Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim na I Koncert Uczestników – Varmia Music Academia. To niezwykle ważne koncerty dla uczestników warsztatów, mają oni bowiem okazję do skonfrontowania swoich umiejętności ze wspaniałą, ale jednocześnie bardzo wymagającą publicznością. Usłyszymy solowe i kameralne dzieła mistrzów baroku.

17:00 Hotel Krasicki – Lidzbark Warmiński (winiarnia)

Podwieczorek Muzyczny I

18:00 Kościół p.w. Św. Macieja Apostoła – Bisztynek

Barokowa mozaika

  • Anna Mikołajczyk – sopran
  • Marek Niewiedział – obój
  • Zbigniew Pilch – skrzypce
  • Radosław Kamieniarz – skrzypce
  • Jarosław Thiel – wiolonczela
  • Marta Niedźwiecka – klawesyn

Program:
Georg Friedrich Haendel
Georg Philipp Telemann
Marcin Mielczewski

5 sierpnia 2015 r. | piątek

W piątek 5 sierpnia ponownie zapraszamy na godzinę 17:00 do Hotelu Krasicki na drugi Podwieczorek Muzyczny. Pomysł aby młodzi muzycy koncertowali w nieformalnej atmosferze a publiczność słuchając mogła raczyć się kawą czy drobnymi słodkimi przekąskami przypadł wszystkim do gustu. Muzycy znajdują odpowiedni kontekst dla utworów, których rzeczywistym przeznaczeniem było umilanie ludziom wolnego czasu.

O godzinie 19:00 na scenie pod Wysoką Bramą w Lidzbarku koncert niezwykły: Alla Rustica. Wystąpi większość znamienitych wykładowców oraz artystów festiwalowych a towarzyszyć im będzie ludowa Kapela Wesołowskich. Podobnie jak w roku ubiegłym program tego niezwykłego przedsięwzięcia owiany jest tajemnicą. Część z utworów czy aranżacji powstaje niemalże w ostatnim momencie. To jedyny koncert w swoim rodzaju, podczas którego element improwizacji zyskuje rangę pierwszoplanową.

Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że będzie można usłyszeć między innymi Symfonie dziecięcą Leopolda Mozarta, Koncert Polski Georga Philippa Telemanna oraz tańce niemieckie Josepha Haydna.

O jakich jeszcze dziełach muzycznych nie powiedzieli nam organizatorzy? Przekonajmy się sami biorąc udział w tym wesołym i rustykalnym wydarzeniu.

17:00 Hotel Krasicki – Lidzbark Warmiński (winiarnia)

Podwieczorek Muzyczny II

19:00 Scena pod Wysoką Bramą – Lidzbark Warmiński

Alla Rustica

  • Kapela Wesołowskich
    oraz
  • Anna Mikołajczyk – sopran
  • Marek Niewiedział – obój
  • Zbigniew Pilch – skrzypce
  • Radosław Kamieniarz – skrzypce
  • Piotr Chrupek – altówka
  • Jarosław Thiel – wiolonczela
  • Dora Ombodi – traverso
  • Tomasz Wesołowski – fagot
  • Krzysztof Stencel – róg naturalny
  • Mirosław Feldgebel – klawesyn/harfa


Program:
Leopold Mozart
Georg Philipp Telemann
Joseph Haydn

6 sierpnia 2015 r. | sobota

W sobotę 6 sierpnia to kolejny dzień, w którym festiwal Energa Varmia Musica proponuje koncerty w dwóch miastach: Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie.

O godzinie 17:00 w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim Salon Romantyczny. Zachęceni ubiegłorocznym sukcesem tego pomysłu organizatorzy zapraszają na koncert uczestników klasy wokalnej warsztatów Varmia Musica Academia (prowadzonej przez Annę Mikołajczyk). Atmosfera i repertuar (głównie pieśni z fortepianem) przywodzą na myśl XIX- wieczny salon a całość odbywa się w niepowtarzalnej atmosferze Letniego Pałacu Biskupa Krasickiego czyli Oranżerii Kultury. W programie wokalne i instrumentalne arcydzieła polskich i niemieckich romantyków.

O godzinie 18:00 w Olsztyńskim Zamku Kapitulnym (Muzeum Warmii i Mazur) koncert pod tytułem Barokowa mozaika, w wykonaniu Dóry Ombódi – traverso i Ewy Mrowcy grającej na klawesynie. Artystki słyną ze scenicznego temperamentu, a wirtuozowski program włoskich i niemieckich kompozytorów gwarantuje nie lada emocje i muzyczne wrażenia. Zarówno węgierska jak i polska artystka słyną z połączenia precyzji wykonań z polotem i głębią przekazu. Ten koncert to kolejny dowód, iż mowa dźwięków przekracza wszystkie administracyjne, językowe czy kulturowe granice.

O godzinie 19:00 w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku – II koncert uczestników Varmia Musica Academia. Starannie wyselekcjonowani młodzi artyści mają okazje zaprezentować publiczności efekty swojej pracy podczas intensywnych warsztatów muzycznych. Zarówno repertuar jak i poziom wykonawczy pozwala wpisać ów koncert w cały festiwalowy cykl wydarzeń muzycznych. Z roku na rok koncerty te sprawiają coraz większą, pozytywna niespodziankę i napawają satysfakcją zarówno samych grających jak i publiczność oraz wykładowców.

17:00 Oranżeria Kultury – Lidzbark Warmiński

Salon Romantyczny

  • Uczestnicy klasy wokalnej Varmia Musica Academia

Program:
Fryderyk Chopin
Stanisław Moniuszko

18:00 Muzeum Warmii i Mazur – Olsztyn

Barokowa mozaika

  • Dóra Ombódi – traverso
  • Ewa Mrowca – klawesyn

Program:
Arcangelo Corelli
Jean-Marie Leclair
Georg Friedrich Haendel

19:00 Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
II Koncert Uczestników – Varmia Musica Academia

7 sierpnia 2015 r. | niedziela

Ostatni dzień zarówno festiwalu Energa Varmia Musica jak i warsztatów Varmia Musica Academia to dzień szczególny. Uwaga publiczności ogniskuje się wokół dwóch wydarzeń.

Pierwsze z nich to Msza Święta, o godzinie 12:00 w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim, podczas której muzycy (wykładowcy, uczestnicy, zaproszeni artyści) dbają o muzyczną oprawę liturgii. Bogata oprawa muzyczna, nawiązująca do XVIII wiecznych tradycji muzyki kościelnej stanowi w równym stopniu atrakcję muzyczną oraz okazję do głębszego przeżywania muzyki i wsłuchiwanie się w nią w oryginalnym kontekście. Usłyszymy między innymi fragmenty mszy Marcina Józefa Żebrowskiego oraz fragmenty zbioru Opella Ecclesiastica Josefa Antonina Planickyego.

Drugie o godzinie 19:00 w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim to koncert finałowy Festiwalu Energa Varmia Musica, podczas którego królować będzie muzyka Johanna Sebastiana Bacha. Kantata chłopska czyli Mer hahn en neue Oberkeet BWV 212 to chyba wymarzony utwór ma zakończenie festiwalu pod hasłem Alla Rustica. To dzieło w twórczości lipskiego kantora bardzo wyjątkowe, obfitujące w liczne ludowe motywy muzyczne oraz sporo humorystycznych scen. Nie zabraknie popisów wokalnych i instrumentalnych. Drugim utworem, który usłyszy publiczność zgromadzona w Wielkim Refektarzu będzie I koncert ze słynnego cyklu Koncertów Brandenburskich. Wybór tego arcyciekawego dzieła podyktowany jest z jednej strony niezwykle rzadką możliwością usłyszenia tego utworu na żywo w Polsce, z drugiej zaś dowodem, iż artystyczny i wykonawczy poziom muzyków biorących udział w koncercie finałowym jest niezaprzeczalnie wysoki.

12:00 Kościół p.w. Św. Piotra i Pawła – Lidzbark Warmiński

Msza Święta z muzyczną oprawą w wykonaniu wykładowców i uczestników
Varmia Musica Academia

19:00 Zamek Biskupów Warmińskim – Lidzbark Warmiński

Koncert Finałowy

  • Wykładowcy oraz uczestnicy Varmia Musica Academia

Program:
Johann Sebastian Bach

BRAK KOMENTARZY