Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów – 18 stycznia

0
372
zamek

Wydarzenie organizowane jest zgodnie z apelem sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego podjętą w 2020 roku.

Dotyczący corocznego czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez dwa totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956, w tym w formie honorowania Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Obchody odbędą w Działdowie. Głównym miejscem uroczystości będzie plac obozowy KL Soldau – były niemiecki obóz zagłady, w styczniu 1945 roku przekształcony w sowiecki obóz nakazowo-rozdzielczy NKWD, z którego wysyłano transporty więźniów na Sybir.

To miejsce tragicznych wydarzeń dla dziesiątek tysięcy mieszkańców pochodzących w szczególności z terenów obecnych województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, miejsce zagłady osób różnej narodowości i wyznań, m.in. jeńców wojennych, inteligencji, duchowieństwa.

Organizatorami uroczystości są: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Działdowie oraz Urząd Miasta Działdowo.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
12:00 – msza święta w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Jana Matejki)
13.30 – uroczystości na placu obozowym KL Soldau, później nakazowo-rozdzielczym obozu NKWD, z udziałem wojskowej asysty honorowej (ul. Grunwaldzka)
– hymn państwowy
– wystąpienia okolicznościowe
– Apel Pamięci
– złożenie wieńców pod pomnikiem – krzyżem poświęconym Ofiarom niemieckiego obozu KL Soldau
14.30 – zakończenie uroczystości

BRAK KOMENTARZY