Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z 2016 roku zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Olsztyn jest jednym z miast o najniższej liczbie dni ze stężeniem PM10 większym niż 50 mikrogramów na metr sześcienny.
Polski Alarm Smogowy przygotował zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, uwzględniając pomiary pyłu PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)piranu. Jak wynika z analizy, poziom zanieczyszczenia został przekroczony w 24 miastach w Polsce, zlokalizowanych w większości na terenie Śląska, Małopolski i Łódzkiego.
Jak podkreśla Polski Alarm Smogowy – zanieczyszczonym, “smogowym” powietrzem nie można oddychać więcej niż 35 dni w roku. Niestety i te normy w wielu miastach zostały przekroczone. Rekordzistą był Kraków, w którym w 2016 roku wystąpiło 165 takich dni.
Na szczęście sytuacja w Olsztynie, nie jest tak dramatyczna. Wręcz przeciwnie, stolica Warmii i Mazur znalazła się wśród miast o najniższej liczbie dni ze stężeniem PM10 przekraczający dopuszczalne normy. W 2016 r. odnotowano tu 11 takich dni. Poza Olsztynem najmniej dni ze smogiem było również w Białymstoku (2 dni), Sopocie i Suwałkach (po 3 dni), Gdyni (5 dni), Słupsku (6 dni), Gdańsku (9 dni), Piwnicznej (10 dni) oraz w Mrągowie i Szczecinie (13 dni). Polski Alarm Smogowy przypomina, że głównym źródłem rakotwórczego benzo(a)pirenu są gospodarstwa domowe z przestarzałymi piecami węglowymi.