Czeka nas wiele ciekawych wydarzeń związanych z Filharmonią Warmińsko-Mazurską!

0
2441

W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie zorganizowano konferencje prasową dotyczącą spektaklu „Skrzypek na dachu”, jak również pierwszej edycji festiwalu muzyki filmowej.

Widowisko „Skrzypek na dachu”, wystawione po raz pierwszy 22 września 1964 roku na Broadwayu, stało się jednym z największych przebojów w historii musicalu. Do światowej popularności „Skrzypka” przyczyniła się nagrodzona trzema Oscarami filmowa adaptacja musicalu z genialną kreacją Topola, w reżyserii Normana Jewisona z 1971 roku. Znakomita muzyka, ujmujące libretto, świetnie napisane piosenki przesądziły o popularności dzieła, które mimo upływu lat nie traci nic ze swej świeżości.

W Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej będzie można już od 1 czerwca oglądać ten spektakl. Wystąpią w nim wspólnie artyści z Teatru im. Aleksandra Seweruka w Elblągu, a także muzycy Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej. Krótko o fabule spektaklu opowiedział Dyrektor naczelny i artystyczny elbląskiego teatru, Mirosław SiedlerJest sobie pewien biedny mleczarz, który ma rodzinę i przede wszystkim pięć córek. Wiedzie życie zgodnie ze zwyczajami i tradycjami, jakie panują w jego miejscowości i ta tradycja, która jest podstawą zaczyna mu się łamać. Córki zaczynają się z tej tradycji wyłamywać, ale to jeszcze nie jest największa tragedia, ponieważ ona rozpoczyna się wtedy gdy Car postanawia wygnać wszystkich Żydów z Anatewki i okolicznych miejscowości i wyjeżdżają oni do Ameryki.

Niezwykle skomplikowana jest strona techniczna realizacji tego spektaklu, który będzie wystawiany w Filharmonii – Zespół aktorski, który liczy sobie 21 osób, plus grupa statystów kilkunastoosobowa, plus 50 osobowa orkiestra, do tego dochodzi jeszcze 22 osobowy chór z Olsztyna, który współpracuje z Filharmonią i teraz do wersji, którą my mamy u siebie w teatrze, musimy wprowadzić te wszystkie nowe elementy. Nie chcę przechwalić, ale powstaje spektakl, który ma nową, wyższą wartość, ponieważ dochodzi brzmienie orkiestry, zupełnie inaczej śpiewają aktorzy, no i co by nie mówić spektakl jest przepięknym musicalem, który trzeba zobaczyć. – dodał Mirosław Siedler

Drugim wydarzeniem, które było omawianie podczas konferencji, była I edycja Arena Festival film&music. W dniach 30 czerwca, 1 i 2 lipca 2017 roku odbędzie się I Edycja ARENA FESTIVAL film&music. Trzy dni święta muzyki filmowej w EXPO Mazury w Ostródzie odbędą się pod honorowym patronatem marszałka województwa warmińsko –mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Przeboje muzyki filmowej zostały  podzielone tematycznie: Dzień I – „Bajki”, Dzień II – „Seriale” i Dzień III – „Muzyka Świata” zaprezentuje orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Miło mi jest oficjalnie ogłosić, że w tym roku rozpoczynamy pierwszą edycję festiwalu muzyki filmowej na Arenie w Ostródzie. Jest to bardzo duże wyzwanie, ale wiążemy z tym jeszcze większą nadzieje na zadomowienie się i kontynuacje tego w przyszłości. Jeżeli uda nam się zainteresować światowe i europejskie sławy, to jest szansa, że festiwal w regionie będzie miał cykliczność i na tym nam bardzo zależy. Cieszy też fakt współpracy z samorządami, ponieważ w Ostródzie wszystkie samorządy się porozumiały i też swój wkład w ten festiwal proponują. – powiedział marszałek, Gustaw Marek Brzezin.

O programie festiwalu opowiedział Dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Piotr SułkowskiKażdy dzień jest poświęcony innej muzyce. Pierwszy dzień poświęcamy wszystkim, rodzinom, dzieciom, młodzieży, ponieważ chcemy zagrać muzykę filmową z bajek. Drugi dzień będzie poświęcony serialom. Większość z państwa zna takie seriale jak; Kryminalni, Czas Honoru, czy jeszcze wiele innych. Właśnie muzykę z tych seriali zagramy, ale będziemy również gościć kompozytorów, którzy napisali muzykę do tych seriali. Trzeci dzień będzie poświęcony muzyce filmowej i jej rozwojowi na przestrzeni ostatnich lat.

Bilety można już nabywać w kasie Filharmonii oraz na stronie internetowej www.filharmonia.olsztyn.pl

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY