Co w szkole? Resort edukacji o roku szkolnym 2018/2019

0
681
Będą rozmowy z ministrem finansów na temat podniesienia planowanej kwoty subwencji oświatowej na 2020 r.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2019 przewidziano kwotę subwencji w wysokości blisko 46 mld zł (będzie ona wyższa o ok. 7% w porównaniu z 2018 r.). Druga tura podwyżek dla nauczycieli, wyższa subwencja oświatowa, wsparcie finansowe dla samorządów na reformę edukacji – to zapowiedzi MEN na nowy rok szkolny.

W poniedziałek, 3 września ponad 4,5 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpocznie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. To również koniec wakacji dla 1,4 mln przedszkolaków. Minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła na środowej konferencji, co czeka uczniów, nauczycieli i samorządy w roku szkolnym 2018/2019.

„Nadchodzący rok szkolny będzie kolejnym etapem wdrażania reformy edukacji. Zgodnie z nową podstawą programową uczyć się będą uczniowie sześciu roczników z klas I, II, IV, V, VII i VIII szkoły podstawowej” – powiedziała.

W 2019 r. odbędzie się rekrutacja, w wyniku której w szkołach pojawią się absolwenci ósmej klasy szkoły podstawowej, rozpoczynający naukę w czteroletnim liceum, jak również absolwenci gimnazjum, którzy będą kontynuowali cykl trzyletniego liceum.

„Mamy stały kontakt z samorządowcami, którzy są gotowi do rekrutacji, co zresztą znakomicie podkreślają w kampanii wyborczej” – uspokajała Anna Zalewska.

Zapowiedziała, że resort wyśle do samorządów list, w którym zadeklaruje wsparcie dla organów prowadzących, które muszą przygotować więcej miejsc w szkołach.

Szefowa MEN przypomniała, że nauczycieli czekają kolejne podwyżki. Od 1 kwietnia tego roku średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosły o 5,35 proc., z początkiem 2019 mają wzrosnąć o kolejne 5.

„W rok i dziewięć miesięcy nauczyciele otrzymają podwyżkę 15,8 proc., co średnio będzie stanowiło około tysiąca złotych na nauczyciela” – wskazała, podkreślając, że wzrost pensji nauczycieli to także dodatkowe środki w budżecie państwa.

Jak poinformowała, w projekcie ustawy budżetowej na rok 2019 przewidziano kwotę subwencji w wysokości blisko 46 mld zł, będzie ona wyższa o ok. 7 proc. w porównaniu z 2018 r.

Wrzesień to również moment wejścia w życie zmian dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i oceny ich pracy.

Nowy rok szkolny może też przynieść zmiany pensum pedagogów szkolnych, psychologów szkolnych, logopedów i nauczycieli wspomagających. Do tej pory liczbę godzin pracy z dziećmi ustalały samorządy; zgodnie z projektem MEN wysokość pensum ma zostać określona w Karcie nauczyciela.

Rok szkolny 2018/2019 będzie przebiegał pod hasłem „Niepodległa”. Kulminacyjnym momentem obchodów stulecia niepodległości ma być „Rekord dla niepodległej”. 9 listopada o 11.11 we wszystkich szkołach ma zostać odśpiewany czterozwrotkowy hymn.

Szefowa MEN zapowiedziała też, że 1 października po raz pierwszy obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Tornistra.

„W całym kraju będziemy ważyć szkolne plecaki, sprawdzać, co uczniowie w nich noszą. Przypomnimy również o tym, że dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia podręczników w szkole” – podkreśliła.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY