Co kupić babci i dziadkowi? Strażacy wiedzą jaki jest idealny prezent na święta

0
2431

Czujka czadu i dymu to idealny prezent na święta, jest wyrazem naszej troski o bliskich – podkreślają wielkopolscy strażacy. W regionie do używania czujek mają zachęcać m.in. księża; urządzenia znajdą się też w “szlachetnych paczkach”.

Szef wielkopolskich strażaków mł. bryg. Andrzej Bartkowiak zaapelował we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej, by przy kompletowaniu prezentów na święta, zwłaszcza dla seniorów, nie zapomnieć o włożeniu do świątecznej torby także czujki czadu lub dymu.

“Jeśli ktoś ma problem, co kupić dziadkom na gwiazdkę, to niech będzie to taki czujnik. Będzie to na pewno świetny prezent, który może uratować życie najbliższych” – powiedział.

W tym sezonie grzewczym, od 1 września do 18 listopada, wskutek zaczadzenia zmarło w Polsce 9 osób. W związku z zatruciami tlenkiem węgla straż pożarna interweniowała ponad 860 razy, blisko 440 poszkodowanych osób trafiło do szpitala.

Wielkopolska straż pożarna promuje instalację czujek dymu i czadu w domach m.in. poprzez media społecznościowe, za pomocą ulotek i filmów informacyjnych. Stara się też dotrzeć do mieszkańców regionu na inne sposoby.

“Przesłaliśmy prośbę do księży, aby podczas niedzielnych mszy św. informowali o zagrożeniach, przypomnieli o czyszczeniu kominów, stosowaniu czujek dymu i czadu. Wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do prymasa Polski abp. Wojciech Polaka i do diecezji znajdujących się na terenie regionu z prośbą o pomoc” – powiedział komendant wielkopolskiej PSP.

Strażacy chcą współpracować w sprawie promowania czujników z kominiarzami, nawiązali też współpracę z regionalnymi koordynatorami akcji pomocy świątecznej “Szlachetna Paczka”.

“Nasz pomysł jest taki, by w paczce trafiającej do miejsca, gdzie jest to potrzebne, znalazła się czujka. To na razie akcja pilotażowa, ale obliczona na kolejne lata. My będziemy szkolić wolontariuszy i liderów +Szlachetnej Paczki+. Po zgłoszeniu do nas, że w danej paczce znajduje się czujka czadu lub dymu, strażak pojedzie do rodziny i ją odpowiednio zainstaluje” – podał Bartkowiak.

Akcję “Czad i ogień. Obudź czujność” prowadzi w całym kraju MSWiA. Z danych resortu wynika, że w ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło w Polsce 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

BRAK KOMENTARZY