Centrum Medycyny Eksperymentalnej w Olsztynie już funkcjonuje!

0
3246
Od lewej:prof. Ryszard Górecki rektor UWM i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł otwierają Centrum w Olsztynie

Olsztyn wzbogacił się o Centrum Medycyny Eksperymentalnej. Jest to nowa placówka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, a zarazem jeden z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w całym kraju. W otwarciu placówki uczestniczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Centrum Medycyny Eksperymentalnej otrzymało patronat Emila Behringa, który był pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, pochodzący z Prus Wschodnich. Placówka ma umożliwiać kształcenie studentów medycyny i prowadzenie badań naukowych z zakresu: biologii molekularnej, farmakologii, patofizjologii, mikro przepływów krwi w siatkówce, toksykologii, hemofizjologii klinicznej, badań eksperymentalnych w zakresie neurologii i neurochirurgii.

Rozwój medycyny

Otwarciu placówki towarzyszył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który mówił o centrum, jako wielkim kroku dla Olsztyna. – To kolejny krok w drodze do rozwoju medycyny na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Myślę, że krok ważny, bo sytuujący uniwersytet coraz mocniej w światowej czołówce, jeśli chodzi o możliwości naukowe, ale też edukacyjne. Centrum Medycyny Eksperymentalnej funkcjonowało już od jakiegoś czasu, ale oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 8 sierpnia. – Otwarcie zawsze jest takim przełomowym momentem. mówił prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału medycyny na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. – Ale wyposażenie w większości ma miejsce, już przygotowane są nowe działania, także to już się dzieje. Mamy aplikator komórek macierzystych, który podaje je przez igłę bezpośrednio do rdzenia kręgowego i to nie jest tylko demonstracja, my testujemy ten prototyp.

Finansowanie z pieniędzy rządowych

Inwestycja jest sfinansowana przez Ministerstwo Zdrowia oraz uczelnię i jest to pierwsza inwestycja rządowa na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Olsztyńska uczelnia musiała mieć wkład własny, jednak 23 miliony złotych pochodzi z ministerstwa. Pieniądze zostały przeznaczone zarówno na budynek, jak i na cały sprzęt w Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa.

Milowy krok dla Olsztyna

Mimo, że jest to projekt finansowany z budżetu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Ministerstwa Zdrowia, natomiast są perspektywy na współpracę z samorządami w programie 2014-2020. – Mamy zarezerwowane pieniądze na możliwości innowacyjne, na realizację kontraktu terytorialnego. ­powiedział marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Myślę, że przed uniwersytetem i wydziałem medycyny, również szpitalem uniwersyteckim, jest dobry czas na współpracę z samorządem województwa Warmii i Mazur. Rozwój medycyny w Olsztynie i na uczelni rozpoczął się w 2008 roku, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało władzom uczelni szpital powojskowy. – Jest to ósmy rok, a jest już tak dynamicznie rozwinięta infrastruktura. – zaznaczył Ryszard Górecki, rektor UWM. – Mamy konkretne plany. Pragnę byśmy dołożyli drugą część tego nowego szpitala w stronę Centrum Medycyny Eksperymentalnej. Rektor UWM uznał również za priorytetowe, utworzenie centrum przyrodoleczniczego, które ma miesić się na kampusie uczelni. Ma być one przeznaczone do leczenia i rehabilitacji osób starszych.

Miejsce dla studentów medycyny

W Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa zlokalizowano sale seminaryjne przeznaczone dla studentów Katedry Farmakologii i Toksykologii oraz Katedry Patofizjologii. W Centrum Medycyny Eksperymentalnej mieści się również Zakład Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii im. Adolfa Becka i Napoleona Cybulskiego. Ponadto budynek połączono w pełni funkcjonalnie z istniejącym Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi.

BRAK KOMENTARZY