Dzisiaj rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty

0
580

We wtorek niemal 348 tys. uczniów przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. Szkoły muszą zapewnić zdającym odpowiednie warunki sanitarne.

Ze względu na epidemię koronawirusa egzamin ósmoklasisty nie odbył się w kwietniowym terminie; zgodnie z nowym harmonogramem ruszy we wtorek 16 czerwca i potrwa trzy dni – do czwartku, 18 czerwca.

Pierwszego dnia uczniowie napiszą sprawdzian z języka polskiego, drugiego – z matematyki, a trzeciego – z języka obcego.

Największa grupa ósmoklasistów (95,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5 proc. ósmoklasistów.

Jak podkreśla CKE, na stronie tytułowej arkusza podany będzie termin egzaminu ósmoklasisty, w jakim pierwotnie miał się on odbyć (druk arkuszy egzaminacyjnych zakończył się w marcu 2020 r.).

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Podczas egzaminu ósmoklasisty, tak samo jak w czasie matur, obowiązują wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. To oznacza m.in., że ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Do szkoły może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (dotyczy to nie tylko uczniów, lecz również personelu). Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem, można je zdjąć po zajęciu miejsca w Sali egzaminacyjnej; zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos także w trakcie egzaminu. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych czy maskotek. Na egzaminie każdy zdający korzysta także z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY