140 Rocznica Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie – konferencja prasowa

0
3075

W 2017 roku obchodzimy 140 rocznicę objawień w Gietrzwałdzie, a także 50 rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej Koronami Papieskimi. Z tej okazji w Gietrzwałdzie obchodzone będą ciekawe uroczystości.

W Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, na której rozmawiano o tym, jak Gietrzwałd przygotowuje się do tych uroczystości, jakie jest kalendarium wydarzeń, a także kto może w tych uroczystościach uczestniczyć. Poinformowano także o Centralnej Drodze Krzyżowej, która przejdzie ulicami Olsztyna.

Na początku warto przypomnieć co 140 lat temu wydarzyło się w Gietrzwałdzie. Stał on się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat temu po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „W języku takim, jakim mówią w Polsce”.

Wtedy dokonały się wielkie zmiany w życiu społeczno-politycznym. Objawienia Matki Bożej uznano jako przebudzenie świadomości narodowej miejscowych Warmiaków i odrodzenie się ich poczucia jedności z Polakami z innych dzielnic. 16 września 1877 roku w miejscu, gdzie dzieciom ukazała się Matka Boża umieszczona została kapliczka z figurą Najświętszej Marii Panny.

Wojciech Gudaczewski, przedstawiciel gminy Gietrzwałd mówił o tym, w jaki sposób gmina włączy się w tegoroczne obchody – Ten rok jest szczególny. Jest to rok, w którym do Gietrzwałdu przybędzie wielu pielgrzymów z całej Polski i całego świata i gmina Gietrzwałd chciałaby również włączyć się w organizację. Poczyniliśmy starania, żeby nawiązać współprace z Gwatemalą, w miejscu, którym Barbara Samulowska przez 50 lat pracowała i tam też zmarła. Zaowocowało to pozyskaniem wielu zdjęć i materiałów, które możemy w tej chwili, podczas tej rocznicy wykorzystywać. W tym roku m.in. organizujemy przegląd małych form teatralnych, które 26 maja będą prezentowały swoje przedstawienia. Chcemy również zainicjować coś całkiem nowego, czyli muzeum historii różańca.

Tegoroczne obchody rozpoczną się 21 kwietnia, pielgrzymką maturzystów do Gietrzwałdu. Następnie będzie mieli m.in. 11 czerwca dzień dziecka u Matki Bożej Gietrzwałdzkiej czy 17 czerwca pieszą pielgrzymkę z Olsztyna do Gietrzwałdu. Uroczystości Rocznicy Objawień rozpoczną się 27 czerwca o godzinie 15.  Główne uroczystości odpustowe będą miały miejsce dnia 10 września.

Arcybiskup Józef Górzyński zwraca uwagę na to, że dzięki tym objawieniom ziemie warmińskie, w pewnym sensie otworzyły się na Polskę – Historycy zwracają uwagę, że te wydarzenia z przed 140 lat były otwarciem się ziemi warmińskiej na Polskę. Polacy dowiedzieli się wtedy, że tutaj na Warmii żyje bardzo duża wspólnota polskojęzyczna. To wydarzenie ma charakter większy niż tylko ten czysto religijny.Chcemy tegoroczne obchody przeżywać, jak najbardziej uroczyście i aby ten owoc duchowy, był jak najbardziej obfity. Bardzo jestem wdzięczny wszystkim środkom przekazu za zainteresowanie się tym tematem, ponieważ to jest współpraca na której bardzo nam zależy i myślę, że będzie się ona układała bardzo dobrze – dodał Arcybiskup Józef Górzyński.

Podczas konferencji wspomniano także, że w Olsztynie 7 kwietnia odbędzie się Droga Krzyżowa, która przejdzie ulicami miasta. Tegoroczne rozważania podczas Drogi Krzyżowej zostały oparte o treść objawień gietrzwałdzkich.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY