Platforma Obywatelska przeciwko budżetowi na 2018 rok

0
1887
Od lewej: Poseł Anna Wasilewska, Poseł Janusz Cichoń i Szef PO w Olsztynie Marcin Kuchciński.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową, na której krytycznie odnieśli się do uchwalonego na ostatnim posiedzeniu sejmu budżetu na 2018 rok.

Sejm uchwalił budżet na 2018 rok. Deficyt nie przekracza 41,5 mld złotych. Za uchwaleniem budżetu głosowało 240 posłów, przeciw było 189, a dwóch wstrzymało się od głosu. Zdecydowanie przeciwko uchwaleniu takiego budżetu była Platforma Obywatelska.

Spowolniła relatywnie nasza gospodarka. Mamy dobrą koniunkturę i wzrost gospodarczy w Europie i na świecie. My do tej pory byliśmy liderem tego wzrostu, a dzisiaj już nim nie jesteśmy. Najbardziej martwi nas to, że odbywa się to przy zaniedbaniach jeżeli chodzi o inwestycje. Nie ma co marzyć o szybkim rozwoju gospodarczym bez inwestycji. Warto również dodać, że jeszcze rok temu w wieloletnim Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, PiS zapisywał 27 miliardów złotych, a przy takiej kwocie możliwa była realizacja ambitnych planów inwestycyjnych. Niestety ostatecznie w budżecie zapisano na ten program jedynie 20 miliardów – powiedział Poseł Janusz Cichoń.

Cięcia w budżecie państwa uderzają także w nasz region- Przede wszystkim musimy powiedzieć o drogach lokalnych. W budżecie państwa jest przeznaczone 300 milionów mniej na drogi lokalne. Posłowie wnioskowali o szereg inwestycji związanych z obwodnicami. Mowa o obwodnicy Dobrego Miasta, Szczytna czy Braniewa. To cięcie budżetowe dotknęło także służbę zdrowia. Posłowie z Platformy Obywatelskiej wnioskowali o rozbudowę Oddziału Onkologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu. Niestety również ta inwestycja nie została w budżecie ujęta i nie będzie możliwa do realizacji – powiedział Marcin Kuchciński, szef olsztyńskiej Platformy Obywatelskiej.

Platforma Obywatelska zgłosiła kilka poprawek do budżetu, które zostały odrzucone. Poseł Anna Wasilewska przedstawiła część poprawek zgłoszonych przez PO:

– 6 milionów złotych zwiększenia wydatków dla Rzecznika Praw Obywatelskich;

– 10 milionów na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą „Program Profilaktyki Zdrowotnej- Narodowy Program Alzheimerowski”;

– Zwiększenie o 800 milionów środków na szkolnictwo wyższe;

– Miliard złotych do subwencji oświatowej, żeby samorządy miały możliwość poprawienia warunków nauczania dzieci;

– 300 milionów na leki dla osób, które ukończyły 75 rok życia;

Przygotowaliśmy także bardzo dużą poprawkę dotyczącą służby zdrowia. W ramach tej poprawki wskazywaliśmy przesunięcia wydatków w budżecie państwa, tak aby zapewnić wzrost nakładów na służbę zdrowia o 6,7 miliarda złotych. Niestety ta poprawka również została odrzucona – dodał Janusz Cichoń, Poseł na Sejm RP.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY