Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

0
2579

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Z okazji tego dnia w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, obchodzone są uroczystości, które mają na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych.

W holu Urzędu Wojewódzkiego można obejrzeć wystawę, która przypomni nam o tym co się zdarzyło w historii Polski, a także przedstawi nam sylwetki żołnierzy. Więcej o tej wystawie opowiedział Naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Waldemar BrendaTegoroczne obchody na Warmii i Mazurach odbywają się pod hasłem „Od Polski podziemnej do Żołnierzy Wyklętych”. Głównym celem jest nie tylko pokazanie tego niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia po wojnie, ale pokazanie, że ci ludzie nie wzięli się znikąd. Dlatego umieściliśmy wystawę pokazującą Polskę walczącą, pokazująca genezę polskiej konspiracji niepodległościowej, pokazujące sylwetki żołnierzy, którzy walczyli w ramach tej konspiracji.

Arcybiskup Józef Górzyński zaznaczył, że dobrze się złożyło, że to dzisiejsze wydarzenie przypada w dzień środy popielcowej – Tak się składa, że to dzisiejsze wydarzenie, obchodzone jest w środę popielcową. Jest to jeden z tych dni, który przypomina chrześcijanom, na czym opieramy nasz świat wartości. Pozostaje mi tylko życzyć, żeby to słuszne sięgnięcie do historii bohaterów, którzy nam pokazali, jak należy określać siebie wobec tego świata, przypomni nam także nasze powinności, naszą codzienność, to co my powinniśmy dzisiaj czynić.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, nadał podczas uroczystości odznaczenia państwowe:

Lucjan Sawicki, który był członkiem nielegalnej organizacji niepodległościowej „Sokół”, działającej na terenie Węgorzewa, odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Sawicki, który był m.in. członkiem „Solidarności” w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Olsztynie, a po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się kolportażem pism i ulotek, również odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Józef Żerański odznaczony został Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości. Jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego, był współorganizatorem nielegalnej organizacji, Związek Socjalistów Polskich.

Odznaczenia otrzymali także; Wiesław Nydziński (Złoty Krzyż Zasługi), Anna Wiszka (Krzyż Zesłańców Sybiru), a także Józefa Kunc, Laura Niedźwiecka, Teresa Ostrowska i Larysa Truszkowska ( Medal „Pro Patria)

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY