Rząd nie planuje rekompensat dla gmin, które w związku z pandemią zwolniły firmy z opłat za koncesje na alkohol – wynika z wyjaśnień wiceministra rozwoju Marka Niedużaka.
„Obecnie nie są prowadzone ani planowane prace nas przepisami w zakresie rekompensaty z tytułu uchwalenia przez gminy zwolnień z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych” – poinformował wiceminister rozwoju Marek Niedużak, w odpowiedzi na poselską interpelację.
Zaznaczył przy tym, że rząd podjął już szereg działań i rozwiązań, które pozwalają na poprawienie płynności finansowej, usprawnienie wykonywania budżetów samorządowych i uelastycznienie reguł fiskalnych obowiązujących w samorządach.
Niedużak przypomniał, że wśród regulacji, które pozytywnie wpłynęły na gospodarkę finansową samorządów było m.in. przedłużenie na rok 2021 obowiązywania rozwiązań uelastyczniających zarządzanie samorządowymi finansami w zakresie reguł fiskalnych oraz umożliwienie niepobierania w 2021 r. opłaty targowej. Z tego tytułu jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje rekompensata ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
„Z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 są również kierowane do gmin środki z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, a także środki dla jednostek położonych na obszarach górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi” – wskazał Niedużak.
Wiceminister wymienił też środki w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
„o ścisłym inwestycyjnym przeznaczeniu, które w zamierzeniu mają doprowadzić do zwiększenia wydatków przeznaczanych na inwestycje samorządowe – jako mechanizm sprzyjający walce z konsekwencjami epidemii COVID-19”.
Przypomnijmy, że z opłat za koncesje na alkohol, przedsiębiorców zwolniły m.in. władze Olsztyna.
Źródło: PAP