Więcej potrzebujących może otrzymać żywność

0
3034

Od stycznia 2017 roku, podwyższone zostało kryterium dochodowe, uprawniające do korzystanie z pomocy w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Aktualnie taki próg wynosi około 1200 złotych dla osoby samotnej oraz 1028 złotych dla osoby w rodzinie. Poprzednio wynosił on odpowiednio 951 i 771 złotych.

Takie zmiany pozwolą dotrzeć do większej ilości beneficjentów i objąć dodatkową pomocą, m.in. osoby starsze i samotne, które dotychczas nie mogły korzystać z programu. Olsztyński Bank Żywności, w tym roku ma przyjąć 2 tysiące ton żywności, które dotrą do około 38 tysięcy potrzebujących osób w naszym regionie. Limit paczki w tym programie dla jednej osoby to około 250 złotych na rok. Żywność wydawana jest cyklicznie i jednorazowo beneficjent otrzymuję paczkę o wartości około 85 złotych. Jak dodał Marek Borowski prezes Banku Żywności w Olsztynie, wszystko jest uzależnione od tego, czy jest kilka osób w rodzinie, jeśli tak jest to wszystkie produkty mnożą się.

W województwie warmińsko-mazurskim jest 12 gmin, które nie uczestniczą w programie, ponieważ, m.in. nie mają gdzie magazynować żywności lub nie ma organizacji, która by się tym zajęła. Marek Borowski powiedział, że osoby z tych gmin, mogą ubiegać się o pomoc w ramach tego programu w sąsiednich gminach. – Jeżeli Ośrodek Pomocy Społecznej wystawi skierowanie, to organizacja, która realizuje program na terenie sąsiedniej gminy, może przekazać żywność dla tej osoby. Wicewojewoda Sławomir Sadowski uważa, że taki program jest z całą pewnością potrzebny, a praca Banku Żywności jest bezcenna. – Według wielu badań wynika, ze nasz region jest szczególnie dotknięte nawet ubóstwem, które sięga nawet 10%, a nawet 30% gmin na Warmii i Mazurach nie korzysta z tego programu.

Program przy wsparciu z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym FEAD rozpoczął się w 2014 roku i potrwa do 2020. Wartość tego programu dla Polski to około 500 milionów euro, co daje około 85 milionów euro na rok. W ramach programu pomoc otrzymało około 30 tysięcy osób w województwie warmińsko-mazurskim. Dodatkowo, te osoby mają możliwość uczestniczenia w warsztatach na temat właściwego odżywiania, edukacji ekonomicznej i warsztatach kulinarnych.

BRAK KOMENTARZY