Technik żeglugi śródlądowej w Ostródzie

0
4688

   Od września w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie planuje się uruchomić kształcenie w zawodzie Technik żeglugi śródlądowej. Jest to wyjątkowa oferta edukacyjna. Na Warmii i Mazurach nie ma szkoły ponadgimnazjalnej kształcącej w tym zawodzie. Wymaga on specyficznych warunków nauczania, które szkoła z Ostródy spełnia.

Bardzo ważnym jest fakt, że żegluga wodna na Mazurach i w innych regionach kraju dynamicznie się rozwija i to nie tylko w obszarze turystyki ale też w transporcie rzecznym towarówmówi Tadeusz Fiodorowicz Prezes Zarządu Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej
sp. z o. o. w Ostródzie
, inicjator tego przedsięwzięcia, dodając że Żegluga Mazurska w Giżycku również zainteresowana jest powstaniem takiej szkoły w Ostródzie. Owocem prawie rocznych starań, o prowadzenie nauczania przygotowującego do pracy w żegludze, było uroczyste podpisanie w Urzędzie Marszałkowskim 20 kwietnia umowy na realizację projektu pn. „Technik żeglugi śródlądowej – zawód z przyszłością”. Wartość projektu przekracza 420 tysięcy zł. Projekt ten, dofinansowany z Regionalnego Programu Warmia-Mazury, dotyczy zakupu dla szkoły specjalistycznego sprzętu technicznego i dydaktycznego. Będzie on służył do kształcenia zawodowego uczniów, którzy podejmą naukę w zawodzie technik żeglugi śródlądowej.

Ścisła współpraca z Żeglugą Ostródzko-Elbląską i Żeglugą Mazurską zapewnia wykorzystanie bazy tych przedsiębiorstw do praktycznej nauki zawodu.  Żegluga Ostródzka modernizuje statek wycieczkowy, który będzie przeznaczony do realizacji zajęć praktycznych. W warsztatach z nowoczesnym wyposażeniem technicznym, zlokalizowanych przy porcie,  będą odbywały się zajęcia dotyczące naprawy mechanizmów statków. Wsparcie szkoły w działaniach związanych z kształceniem przyszłych marynarzy zadeklarowała Akademia Morska w Gdyni oraz Badawczo – Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami prowadzony przez Fundację Bezpieczeństwa Żeglugi, nazywany popularnie szkołą kapitanów, w Kamionce k/Iławy. Ośrodek prowadzi kursy manewrowania morskimi i śródlądowymi jednostkami pływającymi. Współpracujemy też ze szkołą w Nakle n/Notecią, która od wielu lat kształci w tym zawodzie. Uczniowie tej szkoły praktykują u armatorów morskich w kraju i za granicą. Po ukończeniu nauki, jeśli nie podejmują dalszej nauki, praktycznie u nich od razu znajdują dobrze płatne zatrudnienie. Dla naszych uczniów też planujemy stworzyć takie możliwości.

Ostróda to miasto dobrze skomunikowane. Jest tu duży węzeł drogowy oraz szlak kolejowy.   Dla uczniów z dalszych odległości, szkoła proponuje internat,  który znajduje się w strukturze szkoły. Stanowi to wygodną i korzystną  formę nauki poza miejscem zamieszkania.

Absolwenci tego 4-letniego technikum będą mieli kwalifikacje do obsługi śródlądowych jednostek pływających. Bezpłatnie uzyskane uprawnienia i umiejętności dadzą możliwość podjęcia pracy również m. in. w marinach jachtowych, na sprzęcie pływającym do utrzymania i meliorowania jezior i rzek. Po odbyciu praktyki, w trakcie nauki szkolnej,  będą mogli uzyskać kwalifikacje by stać się marynarzami pełnomorskimi z perspektywą awansu do stopnia kapitana.

Podania do szkoły można składać w formie elektronicznej lub listownie do 9 czerwca. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.ekonomik.webd.pl

BRAK KOMENTARZY