Tarcza antykryzysowa jeszcze w tym tygodniu

0
501

We wtorek spotka się Prezydium Sejmu, zaraz po nim zaplanowano Konwent Seniorów. Ma to pozwolić na uchwalenie w najbliższy piątek ustawy wprowadzającej tarczę antykryzysową. W rządowym rozwiązaniu mogą pojawić się nowości istotne dla samorządów.

We wtorek, 24 marca, o godz. 11 odbędzie się spotkanie Prezydium Sejmu w sprawie szczegółów organizacyjnych i rozwiązań bezpieczeństwa dotyczących najbliższego posiedzenia Izby – poinformował w poniedziałek wieczorem dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. We wpisie na Twitterze dodał również, że zaraz po zakończeniu obrad Prezydium Sejmu, zaplanowano Konwent Seniorów.

Sejm, który ma zebrać się w piątek 27 marca, ma rozpatrywać rządowy projekt tzw. tarczy antykryzysowej – wynika ze wstępnego harmonogramu izby, do którego dotarła PAP. Posiedzenie ma być jednodniowe. Prezydent Andrzej Duda ocenił w poniedziałek, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że istnieje ogromna szansa, iż rozwiązania dotyczące tarczy antykryzysowej zostaną przyjęte przez parlament w zgodzie. Zapewnił też, że przy pracach nad rozwiązaniami będą uwzględniane zasadne uwagi przedstawicieli opozycji.

Tarcza antykryzysowa opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców oraz inwestycje publiczne. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Projekt tarczy antykryzysowej przewiduje m.in. mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych).

W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące. Prezydent Andrzej Duda informował, że w projekcie mają znaleźć się jednak rozwiązania, zgodnie z którymi zwolnieni z płacenia przez 3 miesiące składek na ZUS będą samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku. Składek tych nie będzie trzeba zwracać. Ponadto w pakiecie ma znaleźć się gwarancja, że państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia, tym firmom, które utrzymają miejsca pracy. W poniedziałek Andrzej Duda zapowiedział uwzględnienie rozwiązań dla rolników, podobnych dla tych oferowanych przedsiębiorcom, dotyczących zwolnienia z opłat na KRUS.

Otwarta pozostaje kwestia, w jakim zakresie ze wsparcia państwa w związku z kryzysową sytuacją w gospodarce będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa komunalne. Przygotowania w tym zakresie prowadzi między innymi Bank Gospodarstwa Krajowego.

O działania pozwalające pokonać jednostkom samorządu terytorialnego skutki pandemii koronawirusa cały czas apelują samorządowcy.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY