Przetarg na Olsztyński Rower Miejski rozstrzygnięty

0
302

Po ubiegłorocznym sukcesie jakim okazało się uruchomienie Olsztyńskiego Roweru Miejskiego, wiadomo już, że w tym roku liczba rowerów zwiększy się dwukrotnie. To nie jedyna zmiana, którą odczują użytkownicy tych wyjątkowych jednośladów.

W piątek (19 kwietnia) rozstrzygnięty został  przetarg, który – tak jak przed rokiem – wygrało konsorcjum składające się z firm Orange i Roovee. Operator systemu przygotuje dla mieszkańców Olsztyna 200 rowerów, a kolejnych 10 dodatkowo na swój koszt. Tym samym ich liczba zwiększy się dwukrotnie, w porównaniu do zamówienia podstawowego z 2018 roku.

Co więcej, olsztynianie do dyspozycji będę mieli także dwa razy więcej stacji ORM. Teraz wypożyczyć i odstawić rower będzie można w 20 takich punktach, rozlokowanych na terenie całego miasta. Nowością będzie również zapewnienie możliwości tworzenia tzw. wirtualnych stacji postoju – nie wyposażonych w stojaki, ale umożliwiających zwrot roweru bez dodatkowych opłat. Na początek zaplanowano pięć takich punktów.

–  Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych olsztynianach – mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu – W odpowiedzi na sugestie mieszkańców 10 procent jednośladów zostanie wyposażonych w foteliki dziecięce, co ma umożliwić podróżowanie miejskim rowerem całym rodzinom.

Przypomnijmy, że wpływ na lokalizację nowych stacji mieli sami mieszkańcy Olsztyna. W internetowym głosowaniu, które przeprowadzono pod koniec stycznia 2019 roku, oddano 15 368 głosów. Pięć stacji, które cieszyły się największym zainteresowaniem, włączono do sieci którą wkrótce uruchomimy. Mając wyniki ankiety, Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie podjął także decyzje o lokalizacji kolejnych pięciu stacji (łącznie 10 nowych stacji).

Kluczowe było uzupełnienie systemu, tak by stacje były zlokalizowane jak najbardziej równomiernie na terenie miasta – dodaje Koronowski.

W ten sposób, na liście lokalizacji standardowych stacji, w zamówieniu publicznym na 2019 rok znalazło się 20 stacji:
Stacje z 2018 r.:
1) Prosta/Stare Miasto (przy Bibliotece Publicznej);
2) okolice Placu Konstytucji 3 Maja (przy węźle przesiadkowym);
3) Piłsudskiego/Kościuszki (Skwer Wakara);
4) Kapitańska (okolice pętli Plaża Miejska);
5) Wilczyńskiego/Kanta/Boenigka (Jaroty);
6) Wańkowicza/Orłowicza (Nagórki);
7) Piłsudskiego (okolice Aquasfery);
8) Plac Roosevelta;
9) Jagiellońska/Limanowskiego/Sybiraków (Zatorze);
10) Jagiełły/Konopnickiej (przy dworcu Olsztyn Zachodni);

Stacje wybrane przez głosujących:
11) Tuwima/Wawrzyczka;
12) Wilczyńskiego/Popiełuszki;
13) Warszawska/Obrońców Tobruku;
14) Bartąska/Złota (Osiedle Zacisze);
15) Sikorskiego/Wilczyńskiego;

Stacje wskazane przez ZDZiT, z uwzględnieniem głosów z ankiety:
16) Bałtycka/Letniskowa;
17) Kłosowa/Żytnia;
18) Jagiellońska/Bydgoska;
19) Wojska Polskiego/Radiowa;
20) Żołnierska/Obiegowa.

Wartość zamówienia, po otwarciu ofert, to nieco ponad 920 tysięcy. Olsztyński Rower Miejski zostanie uruchomiony w drugiej połowie maja.

BRAK KOMENTARZY