Dyrektor lub wójt dopuści do matury

0
818

W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu – poinformował premier Mateusz Morawiecki. W środę rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa oświatowego; w czwartek zajmie się nią parlament.

“W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwało dyrektorowi szkoły. A w tych bardzo szczególnych – mam nadzieję, że nie wystąpią takie, ale jeśli wystąpią – w przypadkach, gdy i rada pedagogiczna, i dyrektor nie będą chcieli podjąć tej decyzji to stosowne decyzje o klasyfikacji zrobi organ prowadzący – samorząd terytorialny” – powiedział premier przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Celem planowanych zmian w prawie jest umożliwienie każdemu tegorocznemu maturzyście przystąpienia do egzaminu dojrzałości. “Pragnę zapewnić maturzystów i ich rodziców: nie będzie zagrożone przeprowadzenie matur” – podkreślił premier.

“Jeśli chodzi o matury ustne w przypadku jakichkolwiek problemów z ich organizacją w przewidzianym terminie rząd jest również przygotowany na taki scenariusz tak, aby każdy maturzysta mógł przystąpić do egzaminów ustnych” – poinformował szef rządu.

W środę po południu projekt nowelizacji Prawa oświatowego został przyjęty przez rząd. Sejm zbiera się w czwartek o godz. 10; Senat prawdopodobnie o godz. 19.

“Wydaje mi się, że rząd, próbując ratować sytuację, stwarza jeszcze większe zagrożenie, jeszcze większe kłopoty w tym zakresie, samym uczniom, nauczycielom i dyrektorom, samemu umywając ręce. Bo to dyrektor szkoły, niestety, będzie musiał konsumować wszelkiego rodzaju protesty rodziców, będąc w tej całej sytuacji Bogu ducha winnym” – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, komentując w TVN24 propozycję rządu.

Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

Matury powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY