Niesłyszący nauczą się o turystyce

0
1252

Połączenie placówek w Gutkowie i zupełnie nowa szkoła dla niesłyszących – to nowości w stolicy regionu. Około 22 tys. uczniów właśnie zaczęło naukę.

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego w stolicy regionu przygotowano w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gutkowie. To nowo powołana placówka, powstała z połączenia przedszkola nr 21, podstawówki nr 19 oraz gimnazjum nr 15.

Nowość także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących. Placówka od tego roku kształci w szkole policealnej na kierunku “Technik turystyki wiejskiej”.

– Jej utworzenie wynika z potrzeb zgłaszanych przez uczniów, absolwentów liceum ogólnokształcącego oraz ich rodziców – przyznaje dyrektor Krystyna Wyrzykowska. – Znaczna część niesłyszącej młodzieży zainteresowanej tym kierunkiem zamieszkuje tereny wiejskie, na których już istnieją i powstają nowe gospodarstwa agroturystyczne. To daje realną szansę na zatrudnienie po zakończeniu nauki w pobliżu miejsca zamieszkania.

W szkole policealnej uczyć się będzie siedmioro uczniów. Nauka trwać będzie cztery semestry.

Dobre wieści także dla dzieci marzących o karierze sportowej. W dwóch szkołach podstawowych – nr 7 i nr 13 – uruchomione zostały klasy żeglarskie. To początek powstawania systemu kształcenia w tej dyscyplinie.

Co roku w olsztyńskich szkołach realizowanych jest szereg remontów. Część wykonywana jest w wakacje, inne – jeśli nie przeszkadzają w zajęciach i nie zagrażają uczniom – w ciągu roku szkolnego.

W tym roku wykonanych zostanie niemal 80 zadań za około 5 mln złotych. To m.in. naprawy poszycia dachów, remonty sal lekcyjnych, korytarzy, sanitariatów, przebudowy kuchni. Dodatkowo ok. 800 tys. złotych to koszt wymiany lub uzupełnienia wyposażenia przedszkolnych placów zabaw.

Z programów realizowanych w szkołach nie zabraknie “Wyprawki szkolnej”. Poza tym 17 placówek dostało wsparcie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa m.in. na doposażenie bibliotek.

Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia, a ferie między 23 stycznia a 3 lutego. Dzieci i młodzież ostatni dzwonek tego roku szkolnego usłyszą 30 czerwca.

BRAK KOMENTARZY