Ministerstwo Klimatu zapowiada dużą reformę gospodarki odpadami. Ma być taniej

0
801

Wydłużenie okresu magazynowania frakcji kalorycznej, indywidualne rozliczenia mieszkańców bloków, czy możliwość zmniejszenia liczby zbieranych frakcji odpadów – to niektóre ze zmian w gospodarce odpadami, jakie zapowiedział resort klimatu.  

Podczas środowej konferencji prasowej wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zapowiedział pakiet zmian w gospodarce odpadami, które mają ułatwić funkcjonowanie systemu, zahamować wzrost opłat za śmieci oraz ograniczyć zaśmiecanie środowiska.

Wśród zapowiedzianych zmian jest m.in. zwiększenie do 5 tys. zł kar za zaśmiecanie środowiska. Jak zaznaczył wiceminister, obecna stawka sięgająca maksymalnie 500 zł zapisana w kodeksie wykroczeń jest za niska. Ozdoba zapowiedział też podniesienie maksymalnej kary pozbawienia wolności do 8 lat za porzucanie odpadów niebezpiecznych.

Kolejna z proponowanych zmian dotyczy podniesienia stawki za odpady z nieruchomości niezamieszkałych. Wiceminister nie powiedział o ile wzrośnie. Zaznaczył jedynie, że obecnie jest za niska.

Ozdoba zapowiedział też wprowadzenie rozwiązań umożliwiających indywidualne rozliczanie mieszkańców, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej, gdzie często występuje tzw. odpowiedzialność zbiorowa. „Jeśli tylko będzie techniczna i organizacyjna możliwość, chcemy aby mieszkańcy nie ponosili odpowiedzialności za swoich sąsiadów, którzy nie segregują odpadów we właściwy sposób” – mówił Ozdoba.

Wiceszef resortu klimatu zapowiedział też zmiany w zakresie rozliczania przez gminy poziomów recyklingu za 2020 r. „Utrzymamy w tym zakresie metodę obliczania z 2019 r. co pozwoli oszczędzić gminom bardzo dużych kwot. I propozycja dotyczy czterech frakcji, a nie pięciu” – tłumaczył minister.

Kolejna zmiana to „określenie stopniowych, racjonalnych poziomów recyklingu dla gmin”. „Chcemy, aby na samorządy nie była narzucana taka terapia szokowa, tylko stopniowo, żeby ustawodawca wskazywał jak te poziomy mają wyglądać” – wyjaśniał Ozdoba.

Wiceminister zapowiedział też wydłużenie z 1 roku do 3  lat okresu magazynowania frakcji, która ma trafić do spalenia. „Z uwagi na szalejące ceny zagospodarowania frakcji wysokokalorycznej uważamy, że wydłużenie okresu magazynowania jest słusznym rozwiązaniem” – zaznaczył Ozdoba.

Kolejna z propozycji dotyczy zwolnienia recyklerów z obowiązku zabezpieczenia roszczeń. Jak podkreślił wiceminister, „ta branża jest bardzo potrzebna, szczególnie jeśli chodzi o realizację rozszerzonej odpowiedzialności producenta i obieg zamknięty”.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY