Kontrakty CFD – skondensowany poradnik

0
642

Trzymanie pieniędzy na koncie bankowym od wielu lat nie jest już opłacalne. Nic zatem dziwnego, że poszukiwane są coraz bardziej interesujące możliwości inwestowania kapitału. Całkiem dobrym rozwiązaniem okazały się kontrakty CFD, w których można zarabiać nie tylko na wzrostach, ale także na spadkach cen. Jeśli chcesz się dowiedzieć wiedzieć, sprawdź koniecznie nasz skondensowany poradnik dla początkującego inwestora.

Na czym polegają kontrakty CFD?

CFD jest skrótem od angielskiego wyrażenia Contract for Difference. Oznacza on kontrakty na różnice kursowe. Tego rodzaju inwestycje są zaliczane do pochodnych instrumentów finansowych. W praktyce oznacza to, cena CFD jest zależna od innych cen, a w szczególności od zmian tych cen.

Czy CFD można porównać do zakładu? W pewnym sensie tak. Jako jedna strona kontraktu, inwestor zakłada się z drugą stroną, że wycena wybranego CFD w chwili zamknięcia pozycji wzrośnie lub wręcz przeciwnie – spadnie. Po zakończeniu kontraktu obie strony takiej umowy muszą się zobowiązać do wypłaty kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy ceną otwarcia a zamknięcia. Tak właśnie powstają kontrakty na różnice cenowe.

Kontrakty CFD umożliwiają inwestowanie na wielu rynkach, takich jak:

  • waluty,
  • akcje,
  • indeksy,
  • obligacje,
  • kryptowaluty,
  • surowce,
  • ETF-y.

Jeśli chcesz pomnożyć swój kapitał za pomocą CFD, inwestuj z Saxo Bank Polska i załóż konto inwestorskie na dedykowanej platformie, która zapewni Ci dostęp do ponad 9000 instrumentów.

Lewarowanie kontraktów CFD – czym jest i czy warto?

Wbrew pozorom kontrakty CFD wcale nie wymagają dużego kapitału do inwestowania. Dzięki zastosowaniu dźwigni nie jest to w ogóle konieczne.

Dźwignia, nazywana też lewarem, stanowi narzędzie pozwalające zwiększyć zdolność inwestycyjną. Dzięki zjawisku lewarowania można otwierać zlecenia nawet kilkadziesiąt razy większe niż kapitał, którym dysponuje inwestor. Warto przy tym pamiętać, że w 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego czyli KNF wprowadziła możliwość zastosowania dźwigni w wysokości 1:100 dla klienta detalicznego. Jak to wygląda od strony praktycznej? Inwestor, który dysponuje kapitałem 100 euro może skorzystać z dźwigni np. 1:30. Wówczas będzie mógł otworzyć pozycję o wartości 3000 euro.

Dźwignia finansowa to znakomity sposób na zwiększenie zysków, ale jednocześnie całkiem duże ryzyko. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Można całkiem sporo zarobić, ale i dużo stracić, jeśli dana inwestycja okaże się niezbyt trafiona. Lewarowanie ma zatem nie tylko plusy, ale również minusy.

BRAK KOMENTARZY