Coraz więcej zarażonych koronawirusem. W życie weszły nowe przepisy

0
719
Od soboty zmiany w obostrzeniach związanych z pandemią

Do 11 wzrosła w niedzielę liczba potwierdzonych w Polsce przypadków zakażeń koronawirusem. Od 8 marca obowiązuje też w naszym kraju specustawa, która ma pomóc w walce z epidemią. GIS apeluje o unikanie imprez masowych oraz zaniechanie podróży, ważny komunikat opublikował NFZ.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce stwierdzono w środę 4 marca u mężczyzny, który przyjechał z Niemiec i jest on hospitalizowany w Zielonej Górze. Kolejne przypadki potwierdzano w piątek i  sobotę; ci pacjenci przebywają w szpitalach: w Szczecinie (przyjechali w Włoch), Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii) i Ostródzie (osoby podróżowały autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce).

W niedzielę 8 marca resort zdrowia poinformował o pięciu nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z woj. mazowieckiego – (Hiszpanka, która do Polski przyleciała samolotem, przebywa w szpitalu w Warszawie) i mężczyzny z woj. śląskiego (wracał autokarem z Włoch, hospitalizowany jest w Raciborzu).

Następne trzy przypadki to: kobieta z województwa śląskiego (“osoba w sile wieku”, która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala w Raciborzu); mężczyzna z woj. dolnośląskiego (osoba starsza, hospitalizowany we Wrocławiu) oraz pacjent z Warszawy (młoda osoba, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch).

Ministerstwo Zdrowia podało, że stan większości pacjentów jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo; w ciężkim stanie jest starszy mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu. Według informacji podanych PAP przez rzeczniczkę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszulę Małecką, mężczyzna skończył 70 lat, do szpitala trafił w piątek, zaraził się od osób z rodziny, które przyjechały do niego z USA.

Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował, by – jeśli jest taka konieczność – przestrzegać rygorystycznie kwarantanny i być odpowiedzialnym, nie narażać innych na ryzyko.

“Złamanie kwarantanny może podlegać pod kodeks karny, ale głównie apeluję o rozsądek i odpowiedzialność” – mówił Szumowski.

Od niedzieli 8 marca w Polsce obowiązują nowe przepisy – Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Co zmienia ustawa? W porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym poszerzają się uprawnienia pracodawców, którzy już nie tylko mogą (np. w sytuacji podejrzenia, że pracownik miał styczność z osobami zarażonymi lub wrócił z regionu podwyższonego ryzyka) zaproponować pracownikowi świadczenie pracy zdalnej.

Teraz przepisy pozwalają pracodawcom na zlecanie pracownikowi wykonywania obowiązków zdalnie z domu.

Ministrowi edukacji nowa ustawa pozwala wydać rozporządzenie, w którym czasowo może ograniczyć on lub zawiesić funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze kraju lub jego części.  Analogicznie ma to działać w przypadku wyższych uczelni. Dla rodziców regulacja wprowadza prawo do wypłaty zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków – za okres nie dłuższy niż 14 dni.

Ustawa daje też ministrowi zdrowia, szpitalom i wojewodom dodatkowe możliwości działania w celu zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Poszerza kompetencje wojewodów w sytuacjach ekstremalnych, np. gdy trzeba wymusić skorzystanie ze środków transportu będących w rękach innych niż publiczne. Zawiesza też niektóre zapisy prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu oraz ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w przypadku, gdyby była konieczność przystosowania oddziałów szpitalnych do większej liczby łóżek niż było to pierwotnie przewidziane.

Źródło: Serwis Codzienny PAP

BRAK KOMENTARZY