140 rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego

0
5206

W Barczewie już po raz kolejny obchodzone były uroczystości związane z rocznicą urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Ten słynny polski kompozytor urodził się właśnie w Barczewie.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku, obecnie Barczewo, a zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był on kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Jest on autorem m.in. oratorium „Powrót syna marnotrawnego”, pieśni „Rota”, czy oratorium „Quo Vadis”.

Na uroczystości w Barczewie zawitała wnuczka Feliksa Nowowiejskiego, Bogna Nowowiejska-Bielawska. Opowiedziała ona nam jedną z anegdot o swoim dziadku – Najwięcej anegdot kojarzy mi się z okresem poznańskim, chociażby taka, że dziadek pisał nie tylko kompozycję ambitne, do wielkich sal koncertowych, ale także dla orkiestr chórów amatorskich. Napisał kompozycje dla orkiestry wojskowej, za tzw. kupę gnoju do nawożenia ogrodu.

Bogna Nowowiejska-Bielawska twierdzi, że muzyka jej dziadka przeżywa teraz renesans- Myślę, że muzyka Feliksa Nowowiejskiego, przeżywa można powiedzieć swój renesans, przyczynił się do tego rok 2016, który został ogłoszony przez sejm, rokiem Feliksa Nowowiejskiego i myślę, że to najlepsza rzecz, jaka się mogła kompozytorowi przytrafić. Dzięki dofinansowaniom wydane zostały utwory, które w ogóle nie były wykonywane, albo dawno nie były wykonywane.

Bardzo dumny z tego, że Feliks Nowowiejski urodził się w Barczewie, jest burmistrz miasta Lech Jan NitkowskiBarczewo małe miasto pod olsztyńskie, zawsze było postrzegane z tego, że znajduje się tu siedziba zakładu karnego, czy cztery Kościoły, natomiast, odróżnia nas od innych to, że w Barczewie urodził się Feliks Nowowiejski.

Burmistrz Barczewa twierdzi, że mieszkańcy tego miasta utożsamiają się z osobą Feliksa Nowowiejskiego – Odbywają się bardzo ciekawe spotkania czy historyczne konkursy dla dzieci. W tym roku też się taki konkurs odbył się dla dzieci z gminy Barczewo. Nie ukrywam, że byłem zachwycony ogromną wiedzą dzieci na temat Feliksa Nowowiejskiego i w całej rodziny Nowowiejskich.

Z okazji uroczystości, w salonie muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego, otwarta została specjalna wystawa pt. „Genealogia Rodu Nowowiejskich”. O tym, co możemy zobaczyć na wystawie opowiedziała nam, Magdalena Łowkiel-Klimek, pracownik salonu muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie – Na wystawie jest przedstawiona genealogia rodu Nowowiejskich. Tutaj na drzewie genealogicznym spisani są przodkowie, od najstarszych osób z rodziny Nowowiejskich, do nawet małych dzieci. W innym pokoju naszego salonu są pamiątki, listy napisane przez Feliksa Nowowiejskiego, są także dokumenty z Archidiecezji Warmińskiej naszej w Olsztynie, a także z Archiwum Państwowego w Olsztynie.

Zobacz relację wideo:

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY