Zostawić opłatę. Gminy uzdrowiskowe przeciwko likwidacji opłaty uzdrowiskowej

0
862
portfel

Likwidacja opłaty uzdrowiskowej doprowadzi do ponownej zapaści uzdrowisk – podkreślił dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

W stanowisku przesłanym do nowo powołanej minister rozwoju – Jadwigi Emilewicz samorządy zaprotestowały przeciwko planom zastąpienia opłaty uzdrowiskowej podatkiem turystycznym.

Pomysł taki znalazł się w przesłanej do prekonsultacji elektronicznej „Białej księdze regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce” przygotowanej przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dr Jan Golba, prezes zarządu SGU RP uważa, że opłata uzdrowiskowa jest rozwiązaniem bardzo dobrym i sprawdzonym przez ostatnie 14 lat jej stosowania, pełniącym nie tylko funkcje rozwojowe i fiskalne, ale też motywacyjne. Dlatego w jego ocenie , “jej likwidacja doprowadzi do ponownej zapaści uzdrowisk, jaką już przeżywały w początku lat dziewięćdziesiątych” – zaznaczył.

Według SGU RP propozycja likwidacji tej opłaty jest nieprzemyślana, oderwana od realiów, zaproponowana bez rozeznania specyfiki funkcjonowania gmin uzdrowiskowych, szkodliwa.

Zdaniem gmin uzdrowiskowych w analizie systemu poboru i wydatkowania opłaty uzdrowiskowej przez gminy uzdrowiskowe całkowicie pominięto, że poza zadaniami określonym w ustawie o samorządzie gminnym, gminy wykonują dodatkowo bardzo kosztowne zadania, określone w art. 46 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

Z informacji prezydentów, burmistrzów i wójtów dochody z opłaty uzdrowiskowej nie wystarczają na pokrycie wszystkich zadań nałożonych na gminy uzdrowiskowe. “O ile likwidacja opłaty miejscowej i zamiana jej na podatek turystyczny jest raczej powszechnie aprobowana (pomijając kwestie jego konstrukcji i propozycji centralizacji), o tyle propozycja likwidacji opłaty uzdrowiskowej musi budzić zdziwienie, bo jej status i cel jest zupełnie inny niż opłaty miejscowej” – napisano w stanowisku.

Stowarzyszenie podkreśliło przy tym, że opłaty te były i są pobierane z różnych tytułów, a cel wydatkowania środków pochodzących z tych opłat jest całkowicie odmienny.

Źródło: Serwis PAP

BRAK KOMENTARZY