Znamy wstępne dane dotyczące strajku nauczycieli na Warmii i Mazurach

0
558

Dzisiaj rozpoczął się strajk nauczycieli. Do Związku Nauczycielstwa Polskiego spływają dane dotyczące tego, w ilu placówkach strajk ma miejsce.

Na chwilę obecną jest informacja, że 330 placówek w województwie warmińsko-mazurskim przystąpiło do strajku, ale nie są to oczywiście, jeszcze wszystkie dane. Placówek oświatowych w województwie warmińsko-mazurskim jest, według wyliczeń olsztyńskiego ZNP,  788.

Dane te oczywiście cały czas do nas spływają. Dostajemy raporty z poszczególnych placówek i na pewno liczba ta będzie jeszcze większa – powiedział Tomasz Branicki, prezes oddziału ZNP w Olsztynie.

Pojawiły się informacje, że w Elblągu w  65 placówkach ma miejsce strajk, a w Olsztynie w około 50.

Olsztyńska Solidarność również strajkuje

My się nie przyłączmy do strajku ZNP, tylko proklamowaliśmy strajk 8 kwietnia. Jeżeli w szkole również strajkuje ZNP, to strajkujemy razem. Nie jest przecież tak, że ludzie się rozdzielają – powiedziała Bożena Kowalska, przewodnicząca sekcji Oświaty i Wychowania w olsztyńskiej „Solidarności”.

Wczorajsze porozumienie podpisane przez przewodniczącego oświatowej “Solidarności” z rządem, nie ma wpływu na strajk w Olsztynie.- Porozumienie, to jest jedno, a nasza uchwała organizacji międzyzakładowej, to jest coś innego. Uchwała daje nam możliwość strajkowania. Nie dostaliśmy z góry żadnego oficjalnego zakazu. Naturalną konsekwencją sporu zbiorowego jest strajk. Nie osiągnęliśmy swoich żądań i dlatego strajkujemy. Nie zgadzamy się na propozycje przedstawione przez rząd – dodaje Bożena Kowalska.

BRAK KOMENTARZY